OSPOSOBLJAVANJE ZA BEZBJEDAN RAD U VISOKONAPONSKIM POSTROJENJIMA

HSE (2024) (str. 95-101)

AUTHOR(S) / АУТОР(И): Andrijana KALJEVIĆ, Goran NIKČEVIĆ, Dragutun GARDAŠEVIĆ

Download Full Pdf  

DOI: 10.46793/HSE24.095K

ABSTRACT / САЖЕТАК:

Kao strateško pitanje, opšte pravilo i zajednička briga poslodavca i zaposlenog, upravljanje zaštitom i zdravljem na radu u EPCG AD Nikšić i CEDIS, kroz implementaciju integrisanog sistema menadžmenta (IMS), čiji je sastavni dio standard ISO 45001:2018, usvojen je princip zasnovan na upravljanju rizicima, na način da se osigura efikasnost bezbjednosti i zdravlja na radnim mjestima, sprečavanja povreda i narušavanja zdravlja u vezi sa radom.

Radovi u VN postrojenjima spadaju u kategoriju poslova sa posebnim uslovima rada i povećanim rizikom. Stoga se u njima propisuju strogo kontrolisani uslovi kretanja, boravka i rada, pa se posebna pažnja posvećuje osposobljavanju za bezbjedan rad zaposlenih koji opslužuju ova postrojenja. Osposobljavanje i provjera osposobljenosti se vrši teorijski i praktično, na mjestu rada zaposlenog, shodno procjeni nivoa rizika, opasnostima i štetnostima za radno mjesto na koje je zaposleni raspoređen. Osposobljavanje za bezbjedan rad se sprovodi u tri faze, kroz opšti, specijalistički i posebni program. Za potrebe praktične obuke zaposlenima se dodjeljuje Instruktor za praktičnu obuku, lice koje ima stručne kvalifikacije, kompetencije i iskustvo na određenim poslovima. Nakon uspješno sprovedene teorijske i praktične obuke, a u cilju samostalnog izvođenja radova, ovlašćena Komisija za obavljanje stručnih poslova iz oblasti zaštite i zdravlja na radu vrši provjeru osposobljenosti za bezbjedan rad na mjestu rada zaposlenog, nakon čega izdaje Uvjerenje o osposobljenosti za bezbjedan rad.

Kako je glavni uzrok povređivanja na radu nepoznavanje osnovnih pravila i principa zaštite pri radu u tehnološkom procesu, adekvatno sprovedeno osposobljavanje za bezbjedan rad je od najvećeg značaja za smanjenje nivo rizika na najmanju moguću mjeru.

KEYWORDS / КЉУЧНЕ РЕЧИ:

osposobljavanje, bezbjedan rad, rizik, visokonaponska postrojenja

REFERENCES / ЛИТЕРАТУРА: 

  1. Zakon o zaštiti i zdravlju na radu, „Službeni list CG“, „br. 34/14 i 44/18“
  2. Pravilnik o poslovima sa posebnim uslovima rada i uslovima koje treba da ispuni zaposleni za rad na tim poslovima, „Službeni list CG“, „br. 43/17“
  1. Pravilnik o načinu i postupku procjene rizika na radnom mjestu, „Službeni list RCG“, „br. 43/07“
  2. Pravilnik o načinu i postupku osposobljavanja zaposlenih za bezbjedan rad, „Službeni list RCG“, „br. 43/07“
  3. Pravilnik o opštim mjerama zaštite na radu od opasnog dejstva električne struje u objektima namijenjenim za rad u radnim prostorijama i na radilištima, „Službeni list RCG“, „br. 6/86“
  4. Elektroprivreda Crne Gore, 2020, „Uputstvo za bezbjedan rad u elektroenergetskim objektima“
  5. Elektroprivreda Crne Gore, „Program ospobljavanja za bezbjedan rad“