POŽARI NA ELEKTROENERGETSKIM OBJEKTIMA

HSE (2024) (str. 66-70)

AUTHOR(S) / АУТОР(И): Tijana PAPOVIĆ, Žika JOVANOVIĆ

Download Full Pdf  

DOI: 10.46793/HSE24.066P

ABSTRACT / САЖЕТАК:

Akcionarsko društvo “Elektromreža Srbije” Beograd (u daljem tekstu: EMS AD), obavlja funkciju operatora prenosnog sistema električne energije na teritoriji Republike Srbije. Zbog svog značaja za rad elektroenergetskog sistema i velike teritorijalne razuđenosti, predstavlјa značajan faktor sa aspekta rizika od požara.

Samo prisustvo visokog napona i električne energije, predstavlja potencijalni rizik od izbijanja i širenja požara. Specifični rizici koji su prisutni na elektroenergetskim objektima su pogrešna manipulacija, užareni komadići metala koji mogu pasti na travnatu površinu prilikom manipulacije, kvar na opremi, radovi zavarivanja, rezanja i lemljenja, kao i požari van postrojenja za koje postoji potencijalna opasnost da se prenese u postrojenje.

Kako bi se smanjila mogućnost i učestalost izbijanja i širenja požara, EMS AD sprovodi niz preventivnih mera zaštite od požara. Pored izvođenja posebnih sistema i mera zaštite od požara, velika pažnja se posvećuje održavanju opreme, obuci i edukaciji zaposlenih, kao i sprovođenju vežbi reagovanja u slučaju požara sa pripadnicima vatrogasno spasilačkih jedinica.

Efikasnu pomoć u sprovođenju preventivnih mera zaštite od požara u elektroenergetskim objektima može pružiti evidencija, odnosno istraživanje i analiziranje svakog pojedinačnog požara. Dobijeni podaci mogu biti značajni prilikom projektovanja i izgradnje novih objekata, kao i pri eksploataciji i održavanju postojećih objekata.

U ovom radu će biti prikazana analiza požara koji su specifični za elektroenergetske objekte, a dogodili su se u EMS AD. Takođe, biće prezentovana procedura istraživanja incidenata povezanih sa požarom koja uključuje analizu postupaka reagovanja i obaveštavanja, procenjenih rizika i posledica, kao i predloga mera za unapređenje stanja zaštite od požara.

Uzimajući u obzir prethodno navedeno, može se zaključiti da je sprovođenje preventivnih mera zaštite od požara u elektroenergetskim objektima od izuzetne važnosti, kako sa aspekta bezbednosti zaposlenih, tako i obezbeđivanja sigurnog i pouzdanog prenosa električne energije.

KEYWORDS / КЉУЧНЕ РЕЧИ:

požar, elektroenergetski objekat, rizik

REFERENCES / ЛИТЕРАТУРА: 

  1. Smetana A, 1986, „Sredstva i uređaji za gašenje požara na električnim postrojenjima i instalacijama“, „Opasnosti i zaštita od požara na elektroenergetskim postrojenjima i instalacijama u elektroprivredi, industriji i kućanstvu“, III 1-10.
  1. Žurić R, 1986, „Prevencija, zaštita i sigurnost u elektroenergetskim objektima“, „Opasnosti i zaštita od požara na elektroenergetskim postrojenjima i instalacijama u elektroprivredi, industriji i kućanstvu“, IX 1-8.
  2. Suic J, 1986, „Pojava požara u elektroenergetskim postrojenjima i instalacijama“, „Opasnosti i zaštita od požara na elektroenergetskim postrojenjima i instalacijama u elektroprivredi, industriji i kućanstvu“, XV 1-7.
  3. Škof S, 1986, „Zaštita od požara kod elektroenergetskih postrojenja“, „Opasnosti i zaštita od požara na elektroenergetskim postrojenjima i instalacijama u elektroprivredi, industriji i kućanstvu“, XXIII 1-6.
  4. Makoter M, 1987, Mogućnost predviđanja učestalosti pojave požara na elektroenergetskim postrojenjima“. „Opasnosti i zaštita od požara na elektroenergetskim postrojenjima i instalacijama u elektroprivredi, industriji i kućanstvu“, 81-93.