USLOVI RADNE OKOLINE

AUTHOR(S) / АУТОР(И): Zorana LANC, Nemanja ŽIGIĆ, Pera NIKOLIĆ

DOI: 10.46793/HSE24.016L

ABSTRACT / САЖЕТАК:

Ispitivanje uslova radne okoline, odnosno parametara mikroklime, hemijskih, fizičkih i bioloških štetnosti, kao i osvetljenosti sprovodi se u skladu sa zahtevima Pravilnika o postupku pregleda i provere opreme za rad i ispitivanja uslova radne okoline („Sl. glasnik RS“, br. 15/2023). Svrha ispitivanja jeste provera da li su na radnom mestu i u radnoj okolini primenjene mere bezbednosti i zdravlja na radu utvrđene propisima u ovoj oblasti, tehničkim propisima i standardima. Pravilnik je uveo novu obavezu da se preventivna i periodična ispitivanja realizuju prema planu i programu monitoringa uslova radne okoline, koji obavezno sadrži merna mesta, parametre za praćenje i periodiku ispitivanja, a koje izrađuje pravno lice sa licencom u skladu sa aktom o proceni rizika i u saradnji sa poslodavcem. Kao što je poznato, mikroklimatski parametri, tj. temperatura, brzina strujanja i relativna vlažnost vazduha umnogome utiču na toplotni komfor čoveka. Pojedina istraživanja ukazuju da čak i uslovi povišenog ili sniženog atmosferskog pritiska, zračenje, kao i osvetljenost mogu narušiti subjektivan doživljaj zadovoljstva toplotnim okruženjem. Kako je u radnoj sredini vazduh osnovni medijum, transfer fizičkih, hemijskih i bioloških štetnosti, između ostalog, uslovljen je i mikroklimatskim parametrima. S obzirom na to da su uslovi radne okoline kompleksna tematika i iziskuju multidisciplinarni pristup uz uvažavanje povezanosti i interaktivnosti svih pomenutih elemenata, pretpostavka da je monitoring neophodan je i više nego jasna. Poznavanje njihovog sadejstva na čovekovo zdravlje i procena relevantnih elemenata za ispitivanje u zavisnosti od tehnološkog i radnog procesa, važan je preduslov za izradu kvalitetnog plana i programa monitoringa. S tim u vezi davanje smernica bi zasigurno olakšalo izradu istog. U radu je ukratko objašnjena veza između uslova radne okoline i njihovog uticaja na čoveka i ponuđene su smernice za izbor elemenata ispitivanja shodno pojedinim granama industrije, za koje autori iz iskustva smatraju da trebaju biti neizostavni deo plana i programa monitoringa. Date smernice predstavljaju način razmišljanja autora u pogledu iznalaženja praktičnog rešenja kojim bi se, uz poštovanje zakonskih propisa, zadovoljili zahtevi i potrebe zainteresovanih strana. Mesta za diskusiju svakako da ima, ali pored navedenog, osnovna ideja jeste udruživanje snaga u rešavanju zajedničkog problema, kako bi se osigurao najviši nivo bezbednosti i zdravlja na radu.

KEYWORDS / КЉУЧНЕ РЕЧИ:

monitoring, uslovi radne okoline, toplotni komfor, industrija

REFERENCES / ЛИТЕРАТУРА:

• Pravilnik o postupku pregleda i provere opreme za rad i ispitivanja uslova radne okoline („Sl. glasnik RS“, 15/2023)
  • Pravilnik o utvrđivanju profesionalnih bolesti („Sl. glasnik RS“, 14/2019)
  • Aranđelović M, Jovanović J, 2009, “Medicina rada”, “ Medicinski fakultet, Niš ”, ISBN 86-80599-52-2