ISPITIVANJE DEFEKATA HAVARISANOG VISOKONAPONSKOG KABLA METODOM RADIOGRAFIJE

CIGRE 35 (2021) (стр. 1198-1206)

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Nenad Kartalović, Koviljka Stanković, Đorđe Lazarević

Е-АДРЕСА / E-MAIL:

DOI: 10.46793/CIGRE35.1198K

САЖЕТАК / ABSTRACT:

Predmet ovog rada je analiza slučaja proboja visokonaponskog 110 kV kabla položenog u zemlju. Rad pokazuje da je analiza geometrije kabla i defekata moguća pomoću analize rendgenskog snimka. Rezultati su potvrđeni destruktivnom ekspertizom. Dati su uporedni rezultati ekspertize dobijeni analizom pomoću rendgenskog odnosno X-zračenja i optičkom analizom.
     U analiziranom slučaju došlo je do proboja glavne izolacije kabla. Do lokalnog prekoračenja kritičnog električnog polja je moglo doći samo zbog drastičnog narušavanja geometrije, što je trebalo dokazati. Rad pokazuje kako je moguće izvršiti analizu geometrije kabla bez destruktivnih zahvata i postupaka. Sa velikom pouzdanošću može se utvrditi stepen ekscentričnosti provodnika kabla kao i struktura i defekti provodnika i izolatora kabla. Za dati slučaj vrednost ekscentričnosti na mestu proboja je manja od 10% što nije moglo dovesti do proboja glavne izolacije. Sa druge strane detalji na rendgenskim snimcima pokazuju da postoji „odbegli“ šiljak provodnika spoljašnjeg plašta reda 5 mm. Pretpostavlja se da je takav defekt doveo do proboja glavne izolacije kabla.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

visokonaponski kabl, Xzračenje, proboj izolacije, defekt

ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:

• Tehnička preporuka br.3:2012 „Osnovni tehnički zahtevi za izbor i montažu energetskih kablova i kablovskog pribora u elektrodistributivnim mrežama 1 kV, 10 kV, 20 kV, 35 kV i 110 kV“
  • Standard: Power cables with extruded insulation and their accessories for rated voltages above 150 kV (Um = 170 kV) up to 500 kV (Um = 550 kV) Test methods and requirements, IEC 62067, 2006.
  • IEEE 400.4 2014 „Draft Guide for Field Testing of Shielded Power Cable Systems Rated 5 kV and Above with Damped Alternating Current Voltage (DAC)“
  • Asmarashid Bin Ponniran „Study on the Performance of Underground XLPE Cables in Service Based on Tan Delta and Capacitance Parameters“, Faculty of Electrical Engineering University Teknologi Malaysia, 2005.
  • Benjamin T. Lanz „Power Cable Diagnostic Field Application and Case Studies“ Proceedings of the 33rd annual technical conference of the NETA, 2005 New Orleans, USA
  • E. Gulski, P. Cichecki ,.. „Application of Modern Testing and Diagnostic Methods for High Voltage Power Cables“, IEEE International Conference on Condition Monitoring and Diagnosis, Indonesia, 2012.