KOEFICIJENTI SAMOREGULACIJE AKTIVNE I REAKTIVNE SNAGE PO NAPONU DOMAĆINSTVA U ZGRADAMA BEZ GREJANJA IZ TOPLANA

CIGRE 35 (2021) (стр. 1121-1132)

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Aleksandar S. Jović, Lidija M. Korunović

Е-АДРЕСА / E-MAIL: aleksandar.jovic@ods.rs

DOI: 10.46793/CIGRE35.1121J

САЖЕТАК / ABSTRACT:

U radu se, na osnovu predhodno izvršenih merenja, prezentuju vrednosti koeficijenata samoregulacije aktivne i reaktivne snage po naponu kod jedne kategorije potrošnje koja ima značajan udeo u ukupnoj potrošnji  u elektrodistibutivnom sistemu, domaćinstva u stambenim zgradama bez grejanja iz toplana. Vrednosti koeficijenta samoregulacije određene su za dve karakteristične sezone tokom godine: zimsku i letnju. Za svaku sezonu prikazane su vrednosti ovih koeficijenata za tri karakteristična dana tokom nedelje (radni dan, subota i nedelja) i za četiri šestočasovna vremenska intervala unutar svakog dana. Nakon toga, na osnovu rezultata ponovljenih merenja izvršena je verifikacija svih predhodno dobijenih vrednosti koeficijenata samoregulacije. Tako se koeficijenti prikazani u radu preporučuju za modelovanje opterećenja domaćinstva u stambenim zgradama bez grejanja iz toplana u distributivnim područjima kod kojih ova katagorija ima istu ili sličnu strukturu potrošnje.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

Modelovanje opterećenja, koeficijenti samoregulacije po naponu, stambene zgrade bez grejanja iz toplana.

ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:

• Zhu SZ, Zheng JH, Li L, Shen SD, Luo GM. Effect of load modeling on voltage stability. Proc 2000 PES summer meeting, Seattle, WA, US. 2000. p. 395–400.
  • Nam S-R, Kang S-H, Lee J-H, Choi E-J, Ahn S-J, Choi J-H. EMS-data-based load modeling to evaluate the effect of conservation voltage reduction at a national level. Energies 2013;6(8):3692–705.
  • Korunović LM, Milanović JV, Djokic SZ, Yamashita K, Villanueva SM, Sterpu S. Recommended parameter values and ranges of most frequently used static load models. IEEE Trans Power Syst 2018;33(6):5923–34.
  • Carneiro AS, Araujo LF, Pereira JLR, Garcia PAN, Melo ID, Amaral MB. Static load modeling based on field measurements. Proc 2017 IEEE Manchester PowerTech, Manchester, UK. 2017. p. 1–5.
  • CIGRE WG C4.605. Modelling and aggregation of loads in flexible power networks FR, Rep. TB 566 Paris (France): CIGRE;
  • Korunović LM, Rašić M, Floranović N, Aleksić Load modelling at low voltage using continuous measurements. Facta Universitatis, Ser Electron Energet 2014;27(3):455–65.
  • Korunović LM, Sterpu S, Djokić S, Yamashita K, Villanueva SM, Milanović JV. Processing of load parameters based on existing load models. Proc IEEE PES ISGT Europe 2012, Berlin, DE. 2012. p. 1–5.
  • Danković B, Antić D, Jovanović Z. Process control – process identification. Niš (RS): FEEN; 1996. [in Serbian].
  • Milanović JV, Yamashita K, Villanueva SM, Djokić S, Korunović LM. International industry practice on power system load modelling. IEEE Trans Power Syst 2013;28(3):3038– 46.
  • Carne GD, Liserre M, Vournas C. On-line load sensitivity identification in LV distribution grids. IEEE Trans Power Syst 2017;32(2):1570–1.
  • Marchgraber J, Xypolytou E, Lupandina I, Gawlik W, Stifter M. Measurement-based determination of static load models in a low voltage grid. Proc IEEE PES ISGT Europe 2016, Ljubljana, SI. IEEE; 2016. p. 1–6.
  • M. Korunović, “Modelovanje potrošnje srednjenaponske distributivne mreže na osnovu eksperimenata”, doktorska disertacija, Elektronski fakultet u Nišu, Univerzitet u Nišu, Niš, 2008.
  • Korunović, D. Stojanović, “Load Modeling in Distribution Networks“, Facta Universitatis (Niš), Series: Electronics and Energetics, Vol. 15, No. 3, Decembar 2002, pp. 419-427.