OPTIMALNA KOMPENZACIJA REAKTIVNE SNAGE POTROŠAČA U PRISUSTVU VIŠIH HARMONIKA NAPONA I STRUJA

CIGRE 35 (2021) (стр. 967-975)

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Jovan Mikulović, Tomislav Šekara

Е-АДРЕСА / E-MAIL: mikulovic@etf.bg.ac.rs

DOI: 10.46793/CIGRE35.0967M

САЖЕТАК / ABSTRACT:

U radu je prikazan postupak za optimalnu kompenzaciju reaktivne snage potrošača u prisustvu viših harmonika napona i struja korišćenjem kondenzatorskih baterija i pasivnih filtera. Optimalna kompenzacija reaktivne snage potrošača u prisustvu harmonijskih izobličenja napona i struja zahteva određivanje reaktivne snage potrošača prema teoriji fizičkih komponenti struja. Kompenzacija reaktivne snage potrošača korišćenjem kondenzatora u slučaju kada naponi mreže sadrže više harmonike povećava procenat viših harmonika u sistemu. Da bi se izbegli neželjeni efekti pri kompenzaciji reaktivne snage pri višim harmonicima napona i struja, neophodno je koristiti pasivne filtere. U radu je data uporedna analiza rezultata kompenzacije reaktivne snage nelinearnog potrošača korišćenjem kondenzatorskih baterija i pasivnih filtera. Poređenjem veličina kojima se opisuje prisustvo viših harmonika u naponima i strujama pre i nakon izvršene kompenzacije reaktivne snage, ispitan je efekat kompenzacije reaktivne snage na kvalitet električne energije.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

Kompenzacija reaktivne snage, kondenzatorske baterije, pasivni filteri

ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:

• G. J. Wakileh, Power System Harmonics, Springer, 2001.
  • L. S. Czarnecki, “Orthogonal decomposition of the currents in a 3phase nonlinear asymmetrical circuit with a nonsinusoidal voltage source,” IEEE Trans. Instrum. Meas., vol. 37, no. 1, pp. 3034, Mar. 1988.
  • L. Czarnecki, “ Currents’ Physical Components (CPC) Concept: a Fundamental of Power Theory,” in 2008 International School on Nonsinusoidal Currents and Compensation, Lagow, Poland, June 2008
  • B. Škrbić, J. Mikulović, T. Šekara, “Extension of the CPC power theory to fourwire power systems with nonsinusoidal and unbalanced voltages”, International Journal of Electrical Power & Energy Systems, February 2019, vol. 105, pp. 341350
  • J. Mikulović, “Definicije snaga za električna kola sa harmonijskim izobličenjima napona i struja”, 18th International Symposium INFOTEHJAHORINA, 2022 March 2019.
  • IEEE Standard Definitions for the Measurement of Electric Power Quantities under Sinusoidal, Nonsinusoidal, Balanced or Unbalanced Conditions. IEEE Standard 1459, 2010,
  • H. Späth, “A general purpose definition of active current and nonactive power based on German standard DIN 40110,” Electr. Eng., vol. 89, no. 3, pp. 167175, Jan. 2007.
  • T. Šekara, J. Mikulović, Ž. Đurišić, “Optimal Reactive Compensators in Power Systems under Asymmetrical and Nonsinusoidal Conditions” IEEE Transaction on Power Delivery, Vol 23, No. 2, April 2008, pp. 974984
  • Jovan Č. Mikulović, Tomislav B. Šekara, “Određivanje parametara pasivnog filtra za kompenzaciju neaktivne snage potrošača na osnovu optimalnih kapacitivnosti kondenzatora”, 53. Konferencija ETRAN 2009, Ref. EK3.7, Vrnjačka Banja, Jun 2009.
  • J. Mikulović, M. Živanović, “Analiza efikasnosti sistema za kompenzaciju reaktivne snage u gradskoj toplani u Zrenjaninu”, 20th International Symposium INFOTEHJAHORINA, 1719 March 2021