APLIKACIJA ZA DETEKCIJU CEPANJA MREŽE I RASPADA SISTEMA

CIGRE 35 (2021) (стр. 774-782)

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Nina Stojanović, Miloš Stojić, Suzana Cvetićanin, Goran Jakupović, Marko Batić, Dušan Popadić, Srđan Subotić, AndrejTasić, Dušan Prešić

Е-АДРЕСА / E-MAIL: nina.stojanovic@pupin.rs

DOI: 10.46793/CIGRE35.0774S

САЖЕТАК / ABSTRACT:

U ovom radu je dat prikaz aplikacije za detekciju cepanja mreže (eng. system split) i raspada sistema (eng. blackout). Opisana aplikacija je razvijena u sklopu Emergency and Restoration (ER) modula HORIZON 2020 projekta TRINITY (H2020-863874 Transmission system enhancement of regIoNal borders by means of IntelligenT market technologY).
U radu je prvo dat kratak prikaz relevantne celine ER modula, odnosno njegove softverske arhitekture, zatim funkcionalni opis softvera aplikacije za detekciju podele i raspada sistema, kao i opis korišćenih softverskih tehnologija. Takođe, prikazan je softver za modelovanje i unos podataka (editor baze). Na kraju rada, ukratko je opisan pregled plana daljeg razvoja. Aplikacija za detekciju cepanja mreže i raspada sistema je razvijena na bazi procesora topologije koji je standardna komponenta mrežnih aplikacija, i to konkretno varijante namenjene primarno detekciji energizovanosti, odnosno „SCADA topologiji“ i „bojenju vodova“. Aplikacija je razvijena na Linux platformi, korišćenjem programskog jezika C++. Kao platforma za čuvanje modela sistema i drugih podataka koristi se relaciona MySQL baza. Korisnički interfejs editora baze razvijen je korišćenjem programskog jezika Java.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

Cepanje mreže, raspad sistema, procesor topologije, električna ostrva

ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:

• Miloš Stojić, Goran Jakupović, Ninel Čukalevski, Jelena Veselinović “Novi SCADA/EMS sistem u Nacionalnom dispečerskom centru Elektromreže Srbije” CIGRE Montenegro C205, 1114.05.2015. godine, Institut “Mihajlo Pupin” Beograd, JP EMS Beograd
  • Miloš Stojić, Goran Jakupović Jasmina Trhulj i Ninel Čukalevski, „INTEGRACIJA PAKETA ZA ODREĐIVANJE TOPOLOGIJE I ESTIMACIJU STANJA U OKVIRU REALTIME SCADA/EMS SISTEMA”, Elektroprivreda, ISSN 00135755, COBISS.SRID 158963980, 2003. Br. 2., april jun 2003, str. 6875.
  • Goran Jakupović, Miloš Stojić, Jasmina Trhulj, Ninel Čukalevski, “Aplikativna baza i povezivanje SCADA sistema sa NT/SE aplikacijom”, 12. Simpozijum Upravljanje i Telekomunikacije u Elektroenergetskom sistemu JUKO CIGRE, Bečići, 1921. maj 2004.
  • Goran Stefanović, Miloš Stojić, Ivana Kršenković, Ninel Čukalevski, „Određivanje energizovanosti elektroenergetskih mreža”, Energetika 2016, Zlatibor, 22.25.3.2016.
  • Goran Stefanović, Miloš Stojić, Ivana Kršenković, Goran Jakupović, Ninel Čukalevski, „Određivanje energizovanosti elektroenergetskih mreža u realnom vremenu bazirano na topološkoj analizi”, 17. Simpozijum Upravljanje i Telekomunikacije u Elektroenergetskom sistemu CIGRE Srbija, 1619. oktobar 2016, Vršac, Srbija