ПРИМЕНА КОНЦЕПТА „ИНДУСТРИЈСКИ ИНТЕРНЕТ СТВАРИ“ НА ПРИМЕРУ УПРАВЉИВОГ ЕЛЕКТРИЧНОГ БОЈЛЕРА КАО ПОТРОШАЧА И АНАЛИЗА МОГУЋНОСТИ УЧЕШЋА У РЕГУЛАЦИЈИ УЧЕСТАНОСТИ

CIGRE 35 (2021) (стр. 743-752)

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Никола Георгијевић, Душан Влаисављевић, Владимир Шиљкут, Дејан Мисовић, Саша Милић

Е-АДРЕСА / E-MAIL: nikola.georgijevic@ekcltd.com

DOI: 10.46793/CIGRE35.0743G

САЖЕТАК / ABSTRACT:

У овом раду приказан је прототип даљински управљивог прекидача електричног бојлера са могућношћу очитавања вредности са сензора за мерење температуре, струје и учестаности мреже.
Полазећи од организације индустријског интернета ствари (Industrial Internet of Things – IIOT), позиција управљивог бојлера, као потрошача, препозната је на ивичном нивоу. Системи SCADA, који служе за контролу и аквизицију управљиве потрошње и регулације учестаности представљају следећи ниво управљања „магла“. Апликације задужене за прорачуне и анализе података се налазе на апликативним серверима у нивоу облака.
Након приказа наведеног прототипа, у раду је извршена статистичка анализа рада електричног бојлера и дате су процене расположивих промена његове снаге и енергије – повећања и смањења, зависно од тренутних потреба електроенергетског система. На основу добијених статистичких показатеља, предложен је динамички модел великог броја бојлера који се користе на сличан начин. Такав (збирни) модел је употребљен за анализу учешћа већег броја електричних бојлера у регулацији учестаности.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

Регулација учестаности Управљива потрошња Интернет ствари IIoT

ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:

• Г. Радовић и други., “Примарна, секундарна и терцијарна регулација учестаности и примарна регулација напона у ЕПСу,” Зборник радова, Електротехнички институт „Никола Тесла“, 2010, бр. 20, стр. 179200
  • Веб платформа “Energy Flux.” https://ems.energyflux.rs/#/dashboard (датум приступа 20.06.2021).
  • Студија: Aнализа и унапређење медологија за адекватно вредновање системских услуга са прегледом методологија примењених у Jугоисточној Eвропи, наручилац: ЈП ЕПС, обрађивач: Електротехнички институт Никола Тесла, 2018. година.
  • P. Besuner and S. Lefton, “The cost of cycling coal fired power plants,” Coal Power Mag., pp. 1620, 2006.
  • National Energy Technology Laboratory, “Impact of Load Following on Power Plant Cost and Performance : Literature Review and Industry Interviews,” p. 49, 2012, doi: DOE/NETL2013/1592.
  • O. Nilsson and D. Sjelvgren, “Hydro unit startup costs and their impact on the short term scheduling strategies of swedish power producers,” IEEE Trans. Power Syst., vol. 12, no. 1, pp. 3844, 1997, doi: 10.1109/59.574921.
  • E. Cabrera, V. Espert, and F. Mart, Hydraulic Machinery and Cavitation, vol. 1. Springer, 1996.
  • EPRI извештај Impact of Cycling on the Operation and Maintenance Cost of Conventional and CombinedCycle Power Plants 2013 година.
  • Saša D. Milić, Slavko Veinović, Milan Ponjavić, „Ivično računanje u industrijskom internetu stvari“, Zbornik radova XX međunarodnog naučnostručnog Simpozijum InfotehJahorina 2021, 20 (2021), Jahorina, Republika Srpska, 1719 mart 2021, oznaka rada O1.2 (30). ISBN 9781728182285. https://infoteh.etf.ues.rs.ba/papers.php
  • Performance of Three PSS for Interarea Oscillations“, документ доступан на: