ISKUSTVA SA PUŠTANJA U RAD SCADA/EMS SISTEMA U REGIONALNOM DISPEČERSKOM CENTRU BEOGRAD

CIGRE 35 (2021) (стр. 723-731) 

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Igor Bundalo, Miloš Stojić, Goran Jakupović, Nina Stojanović, Željko Aćimović, Ninel Čukalevski

Е-АДРЕСА / E-MAIL: igor.bundalo@pupin.rs

Download Full Pdf   

DOI: 10.46793/CIGRE35.0723B

САЖЕТАК / ABSTRACT:

U ovom radu su opisana iskustva sa puštanja u rad IMP VIEW4 SCADA/EMS sistema u Regionalnom dispečerskom centru (RDC) Beograd, a ackenat je stavljen na puštanje u rad mrežnih aplikacija koje su deo EMS podsistema. U konfiguraciji sistema namenjenog RDC-ovima nalaze se sledeće mrežne aplikacije: procesor mrežne topologije (NTP), estimator stanja (SE), program za prognozu/procenu opterećenja po čvorovima (BLF) i dispečerski proračun tokova snaga (DPF). Ovo je praktično druga u nizu implementacija sistema u RDC-ovima. Prva implementacija je izvršena u RDC Novi Sad, a planirano je da se sistem implementira i u preostalim RDC SCADA/EMS sistema je obezbeđivanje funkcionalnosti, kako dinamičkog bojenja elemenata elektroenergetskog sistema na displejima, tako i analiza sigurnosti koje nisu postojale u prethodnim SCADA sistemima u RDC-ovima. Prilikom implementacije novog sistema u RDC Beograd izvršena je migracija SCADA source baze iz postojećeg IMP VIEW2 SCADA sistema što je ubrzalo sam proces modelovanja mreže i značajno smanjilo mogućnosti za unos grešaka u odnosu na ručni unos. Kako ova baza sadrži samo topološke parametre o povezanosti elemenata EES-a, ali ne i energetske parametre koji su neophodni za rad mrežnih aplikacija, razvijen je alat za import ovih parametara iz aplikativne baze podataka (ABP) postojećeg IMP VIEW4 SCADA/EMS sistema u Nacionalnom dispečerskom centru (NDC) u odgovarajuću ABP novog sistema. Korišćenjem funkcionalnosti preestimacione analize, koja se nalazi u okviru procesora topologije, identifikovane su greške u modelu nakon čijeg otklanjanja je uspešno pušten u rad SE a potom i DPF. U RDC Beograd se trenutno mogu koristiti mrežne aplikacije u studijskom režimu rada, a u toku je i puštanje u rad SE u realnom vremenu.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

SCADA, EMS, RDC, procesor topologije, estimator stanja, DPF, BLF

ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:

 
  • Miloš Stojić, Goran Jakupović, Ninel Čukalevski, Jelena Veselinović, „Novi SCADA/EMS sistem u Nacionalnom dispečerskom centru Elektromreže Srbije“, IV Savjetovanje CG KO CIGRE, Igalo 1114. maj 2015.
  • Igor Bundalo, Miloš Stojić, Goran Jakupović, Nina Stojanović, Ninel Čukalevski, Ivana Jovanović, Tatjana Rakić, Aleksandra Mihajlović Bogdanoski, Vladimir Netaj, Nada Turudija, „Mrežne aplikacije SCADA/EMS sistema regionalnih dispečerskih centara”, 19. SIMPOZIJUM CIGRE SrbijaUpravljanje i telekomunikacije u EES, Online, 2023. oktobar 2020.
  • Miloš Stojić, Goran Stefanović, Goran Jaukpović, Ninel Čukalevski, Igor Bundalo Dynamic Coloring of Power System Elements on SCADA/EMS Displays and its Implementation at one SEE TSO“, 12th International Conference DEMSEE, Frederick University, Nicosia, Cyprus, 2021 September 2018.
  • Goran Stefanović, Miloš Stojić, Ivana Kršenković, Goran Jakupović, Ninel Čukalevski, Igor Bundalo, Određivanje stanja elektroenergetskih mreža u realnom vremenu bazirano na topološkoj analizi “, V konferencija CG KO CIGRE, Budva, maj 2017.