KORIŠĆENJE ALATA ZA TRŽIŠNO MODELOVANJE PRI ANALIZI BENEFITA PO ELEKTROENERGETSKI SISTEM IZGRADNJOM NOVOG INTERKONEKTIVNOG DALEKOVODA

CIGRE 35 (2021) (стр. 646-659)

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Srđan Bošković

Е-АДРЕСА / E-MAIL: srdjan.boskovic@ems.rs

DOI: 10.46793/CIGRE35.0646B

САЖЕТАК / ABSTRACT:

Cilj ovog rada je predstavljanje alata za tržišno modelovanje Antares i ukazivanje na mogućnosti njegovog korišcenja pri tehnoekonomskim analizama energetskih projekata. Tržišno modelovanje elekroenergetskog sistema predstavlja dedaljno modelovanje generatorskih jedinica, potrošnje kao i interkonektivnih veza sa susedima u cilju izracunavanja ekonomski optimalnog dispečinga elektrana pri kome će ukupna potrošnja biti zadovoljena. U ovom radu će biti modelovana dva elektroenergetska sistema (u jednom postoji velika kolicina instalisanog kapaciteta obnovljivih izvora energije) povezana interkonektivnim dalekovodom. Biće analizirani benefiti ojačanja interkonekcije koji se oličavaju u mogućnosti povećanja iskorišćenja raspoložive obnovljive energije usled niske vrednosti potrošnje i nepostojanja sistema za skladištenje energije, kao i benefiti smanjenja emisije CO2 usled mogućnosti plasiranja ekološki čiste energije u susedni elektroenergetski sistem preko povećanog interkonektivnog kapaciteta.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

Antares, tržišno modelovanje, integracija OIE, benefiti, CO2 emisija