UNAPREĐENJE RADA POSTOJEĆEG SISTEMA ZA TURBINSKU REGULACIJU PROMENOM PARAMETARA REGULATORA

CIGRE 35 (2021) (стр. 598-606)

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Dane Džepčeski, Jelena Pavlović i Miroslav Dragićević, Ivan Petrović

Е-АДРЕСА / E-MAIL: dane.dzepc5e9sk8i@ieent.org

DOI: 10.46793/CIGRE35.0598DZ

САЖЕТАК / ABSTRACT:

Jedna od osnovnih i najznačajnijih funkcija sistema turbinske regulacije jeste regulacija brzine obrtanja agregata. Odstupanja od želјenog oblika krive brzine obrtanja prilikom zaletanja agregata, produženo vreme sinhronizacije agregata na mrežu ili neuspešna sinhronizacija, neodgovarajući odziv agregata prilikom delimičnog opterećenja i rasterećenja ili nagle promene učestanosti u mreži upućuju na neodgovarajuću parametrizaciju turbinskog regulatora i/ili nepotpunu ispravnost pratećeg elektrohidrauličnog sistema. U radu je opisan slučaj kada je neodgovarajuća parametrizacija regulatora imala kao posledicu neodgovarajući rad sistema u kvalitativnom smislu. Opisan je način određivanja novih parametara koji su primenjeni u cilju unapređenja rada postojećeg sistema. Prikazani su rezultati promene parametara koji su dobijeni vršenjem ispitivanja u pogonu. Promenom vrednosti parametara u električnom delu regulatora postignuto je unapređenje rada regulatora i agregata kao celine. Unapređenje se ogleda u osposobljavanju regulatora, koji je u pogonu 30 godina, da uspešno odgovori na zahteve savremenog pogona i operatora prenosnog sistema.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

Regulator, Parametri, Odziv, Turbina.

ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:

• Studija: „I faza – Sistemski parametri regulacije pobude i turbinske regulacije u elektranama EPS- a“ – Tom II – Ispitivanje sistema turbinske regulacije, Elektrotehnički institut Nikola Tesla a.d. Beograd, studija br. 213029, str. 142-153, 2013.
  • Studija: „II faza – Sistemski parametri regulacije pobude i turbinske regulacije u elektranama EPS- a“ – Tom II – Ispitivanje sistema turbinske regulacije, Elektrotehnički institut Nikola Tesla a.d. Beograd, studija br. 216072, str. 111-121, 2016.
  • P1 – Policy 1: Load-Frequency Control and Performance [C], ENTSO-E,
  • Pravila o radu prenosnog sistema, Elektromreže Srbije a. d. Beograd, 2020.
  • SRPS EN 61362:2015 Uputstvo za specifikaciju sistema regulacije hidrauličnih turbina
  • Izveštaj o ispitivanju sistema turbinske regulacije agregata 1 i br. 2 u HE „Pirot“ Specijalizovana laboratorija za ispitivanje sistema turbinske regulacije, Elektrotehnički institut Nikola Tesla a.d. Beograd, izveštaj br. 220063-L, 2020. god.