DETEKCIJA I ESTIMACIJA MESTA KVARA NA DALEKOVODU PRIMENOM METODE PUTUJUĆIH TALASA

CIGRE 35 (2021) (стр. 561-570)

АУТОР(И) / AUTHOR(S):  Milorad Zakić, Zoran Stojanović

Е-АДРЕСА / E-MAIL: milorad.zakic@saturnelectric-sr.com

DOI: 10.46793/CIGRE35.0561Z

САЖЕТАК / ABSTRACT:

U ovom radu je prezentovana metoda za detekciju i estimaciju mesta kvara na vodu na bazi putujućih elektromagnetskih talasa. Kako bi se izvršila evaluacija efikasnosti ove metode, u programskom paketu MATLAB/Simulink je formiran model jednostavnog EES-a, koji čine dve visokonaponske mreže (ekvivalentirane Tevenenovim generatorom) povezane 100 km dugačkim dalekovodom. Klarkinom transformacijom su iz faznih struja, merenih na oba kraja dalekovoda, dobijene α (za svaku fazu ponaosob) i 0 komponente struja. Primenom diskretne wavelet transformacije α i 0 komponenti struja dobijene su vremenske lokacije visokofrekventnih komponenti ovih signala, koje označavaju trenutke dolaska određenog putujućeg talasa na poziciju lokatora kvara. Na osnovu dobijenih vremenskih lokacija je izvršena estimacija mesta kvara na vodu, i to primenom dve metode – sa lokatorom kvara na jednom kraju i sa lokatorima kvara na oba kraja voda. Na kraju je ispitana tačnost obe metode za različite tipove kvara, pozicije kvara i vrednosti prelaznog otpora.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

lokator kvara, putujući talasi, wavelet transformacija, MATLAB/Simulink

ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:

• S. Bhargava, “Artificial neural network based fault location for transmission lines”, Master’s Thesis, University of Kentucky, 2011
  • W. Fluty, “Fault Location techniques using the traveling wave method and the discrete wavelet transform”, Master’s Thesis, University of Kentucky, 2019
  • Z. Stojković, „Prostiranje talasa po vodu“, F3 (bg.ac.rs)
  • B. Kasztenny, A. Guzmán, N. Fischer, M. V. Mynam, and D. Taylor, “Practical Setting Considerations for Protective Relays That Use Incremental Quantities and Traveling Waves”, 2016