UREĐAJ ZA BRZO PREBACIVANJE NAPAJANJA MOTORNIH 6 kV SABIRNICA SA VIŠESTRUKIM REZERVNIM IZVORIMA NAPAJANJA

CIGRE 35 (2021) (стр. 449-460)

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Nikola Kovačević, Jelena Pavlović, Brana Kostić, Miroslav Dragićević, Žarko Janda

Е-АДРЕСА / E-MAIL: nikola.kovacevic@ieent.org

DOI: 10.46793/CIGRE35.0449K

САЖЕТАК / ABSTRACT:

U radu je prikazana realizacija, osnovna namena i režimi rada uređaja za automatsko brzo sinhrono prebacivanje napajanja motornih 6 kV sabirnica na rezervno napajanje u slučaju kada postoji više rezervnih izvora napajanja promenljive raspoloživosti i kada su uređaji među sobom povezani. Prikazan je koncept rada uredjaja sa akcentom na određivanje trenutka sinhronog uklapanja visokonaponskih prekidača. Prezentovani su i rezultati fabričkog ispitivanja i njihova analiza. Doprinos rada je razrada funkcionisanja grupe povezanih uređaja za automatsko prebacivanje u složenim cirkularnim konfiguracijama kada postoji više raspoloživih rezervnih izvora i gde su moguće razne rekonfiguracije 6 kV sabirnica u toku rada.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

Uklop rezervnog napajanja – motorne sabirnice – izbor rezervnog napajanja.

ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:

• Von Groenewald, W. Brackmann, „Automatische Schnellumschaltung mit einem neuen, elektronischen Phasenvergleichsgeraet“, BBC 1965.
  • “High-Speed Busbar Transfer System Type AUE2” 2 Operation Manual, Siemens, 2005.
  • „ SUE 3000 High Speed Transfer Device Product Description”, ABB, Juli 2016
  • Gajić, Ž. Janda, G. Rajković,  LJ.  Mihailović,  ”Realizacija  uređaja  za  automatsko prebacivanje napajanja motornih sabirnica 6 kV na rezervno napajanje”, 29.savetovanje CIGRE SRBIJA, Zlatibor, 31. maj – 6. jun, 2009., Referat B4-08
  • Vladan Vučković, „Električni pogoni“, Beograd, Zavod za grafičku delatnost Tehnološko-metalurškog fakulteta, 1997
  • Tomislav Gajić, Žarko Janda, Mladen Milošević, Dušan Arnautović, “Razvoj i realizacija algoritama i uređaja za automatsko prebacivanje napajanja sabirnica 6kV na rezervno napajanje”, Zbornik radova, Elektrotehnički institut Nikola Tesla, knjiga 19, 2008-2009 , str. 195-205