UTICAJ ČUJNE BUKE USLED KORONA EFEKTA NA PROJEKTOVANJE NADZEMNIH VODOVA

CIGRE 35 (2021) (стр. 381-391)

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Mihailo Antonijević, Miloš Golubović

Е-АДРЕСА / E-MAIL: mihailo.antonijevic@gmail.com

DOI: 10.46793/CIGRE35.0381A

САЖЕТАК / ABSTRACT:

Projektovanje visokonaponskih vodova je kompleksan zadatak koji obuhvata niz višekriterijumskih analiza čiji je rezultat optimalno rešenje sa tehničkog i ekonomskog aspekta. Pored optimizacije dalekovoda sa strane tehno-ekonomskog aspekta, u današnje vreme posebna pažnja se posvećuje uticaju dalekovoda na okolinu pri izgradnji i eksploataciji. Ovaj rad se bavi tematikom uticaja čujne buke koja se javlja u blizini elemenata dalekovoda usled korona efekta.

U ovom radu biće prikazan proračun nivoa buke usled korona efekta po dve metodologije BPA (Bonneville Power Administration) i EPRI (Electric Power Research Institute), koji je za potrebe realizacije konkretnog projekta sproveden u aplikaciji koju je autor izradio u programskom jeziku Python. Osim prikazanih metodologija za proračun buke u radu će na konkretnom primeru biti prikazano kako promena različitih parametara voda utiče na promenu nivoa buke. Na kraju će biti predstavljena poređenja sa rezultatima drugih studija i sa merenjima na vodovima u pogonu, kao i kratak osvrt na mere i tehnička rešenja za smanjenje nivoa buke.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

Korona efekat – buka – projektovanje visokonaponskih vodova – EPRI – BPA

ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:

• Project UHV, Tehnical Resource Operation, Large Transformer Division, General Electric co, Transmission Line Reference Book 345kV and Above/Second Edition, 1982
  • Iva Salom, Željko Despotović, Jovanka Gajica, Milenko Kabović, Anka Kabović, Vladimir Čelebić, „Analize tehničkih propisa u oblasti elektroenergetike u delu nadzemnih vodova, primena CENELEC i IEC standarda u cilju prevazilaženja prepreka u Merilu 1 za PP 1“, 2020
  • F. Kiessling, P. Nefzger, J.F Nolasco, U. Kaintzy, Overhead Power Lines, 2002
  • World Health Organization „Environmental Noise Guidelines for the European Region“, 2018
  • Institut za zaštitu na radu Novi Sad ad, „IZVEŠTAJ O MERENJU BUKE U ŽIVOTNOJ SREDINI – DALEKOVOD 461, TS Leskovac – TS Vranje 4 (između stubova 128 i 129)“, 2015
  • „Uredba o indikatorima buke, graničnim vrednostima, metodama za ocenjivanje indikatora buke,uznemiravanja i štetnih efekata buke u životnoj sredini“ Službeni glasnik RS, broj 75 od 20. oktobra 2010