ПРЕВАЗИЋИ ТИШИНУ (ОДНОС ПРЕМА НАСИЉУ У РОМАНУ МИКА ЈЕЛЕНЕ АНГЕЛОВСКИ)

Детињство 2 (2024)  (стр. 74-83)

AUTHOR(S) / АУТОР(И): Ленка С. НАСТАСИЋ

DOI: 10.46793/Childhood24.2.074N

ABSTRACT / САЖЕТАК:

Рад ће се бавити аспектима борбе против насиља и насилника у књизи Мика (2022) Јелене Ангеловски. Будући да у конфликте не улази само главни јунак романа, несигурни дечак Мирослав Антић, него и његови пријатељи и породица, тежи се сагледавању различитих начина решавања кризних ситуација, као и њихове ефикасности у оквиру дела. Такође, у раду ће се разматрати однос између ћутања и супротстављања насиљу, као посебно истакнут аспект сазревања и стицања самопоуздања, али и свести о сопственом идентитету. Савладавање језика и писма усмерено је ка усвајању националног идентитета, чиме се форма романа-азбучника оправдава и осмишљава, али и укључује у контекст борбе против насиља. На том плану, рад тежи да дечака Мику прикаже као још једног у низу јунака књижевности за децу који стасава у изазовним околностима које отежавају већ довољно турбулентан период одрастања савременог детета.

KEYWORDS / КЉУЧНЕ РЕЧИ:

насиље, конфликт, ћутање, идентитет, морал, роман-азбучник

REFERENCES / ЛИТЕРАТУРА:

ИЗВОР
  • Ангеловски, Јелена. Мика. Београд: Службени гласник, 2022.
ЛИТЕРАТУРА
  • Кљајић, Наташа. Поетика (од)необичене самоће у романима Игора Коларова. Детињство, XXXVIII, 3–4 (2012): 38–45.

• Лошонц, Алпар. Насиље које не пролази. Златна греда, XXII, 249/250/251 (2022): 50–55.

• Опачић, Зорана. Одрастање у мултикултуралним срединама у српској књижевности за децу и младе. Детињство, XXXV, 4 (2009): 55–64.

• Опачић, Зорана. Усамљено дете као нови тип јунака у српским романима за децу: на примеру романа Игора Коларова. Детињство, XXXVII, 3–4 (2011): 12–20.

• Перић, Драгољуб. Награда „Раде Обреновић” за најбољи роман за децу и младе у 2022. години. Детињство, XLIX, 3 (2023): 132–135.

• Фараго, Корнелија. Скандал насиља. Златна греда, XXII, 249/250/251 (2022): 66–68.

• Ahmetagić, Jasmina. Priče o narcisu zlostavljaču: zlostavljanje i književnost. Nova Varoš: Blum izdavaštvo, 2021.

• Lukinić Janjuš, Nevena. O Jeleni Angelovski, <https://eckermann.org.rs/o-jeleni-angelovski/>, novembar–decembar 2023.

• Marković, Marija. Vršnjačko nasilje u školi: monografija. Niš: Filozofski fakultet, 2020.

• Tejlor, Čarls. Izvori sopstva: stvaranje modernog identiteta. Novi Sad: Akademska knjiga, 2008.

• Vidanović, Ivan. Rečnik socijalnog rada. Beograd: I. Vidanović – Udruženje stručnih radnika socijalne zaštite Srbije – Društvo socijalnih radnika Republike Srbije, 2015.