TEODICEJA I RECEPCIJA EMOCIONALNOG U DNEVNIKU ANNE FRANK

Детињство 2 (2024)  (стр. 44-58)

AUTHOR(S) / АУТОР(И): Dragica A. DRAGUN

DOI: 10.46793/Childhood24.2.044D

ABSTRACT / САЖЕТАК:

Dnevnik Anne Frank, zasigurno najpoznatiji dnevnik nastao tijekom šoe (holokausta) nudi čitanje o teodicejskoj problematici, bitnome sloju Dnevnika koji je, dosad, uglavnom u književnokritičkim pristupima ostao izvan vidokruga. Pokušajem „opravdanja” božje dobrote, pravednosti i svemoći s obzirom na patnju, ponajprije patnju nevinih bavi se i djevojčica Anne Frank. Objašnjena teodicejska problematika, potvrđena mjestima iz njezina dnevnika, otvorila je mogućnost istraživanju koje donosi drugi dio rada, a odnosi se na recepciju teodicejske problematike, tj. prepoznavanje toga sloja te dominantne emocije vezane uz njega. Rezultati provdenog istraživanja pokazuju da je povezanost razumijevanja teodicejske problematike i prepoznavanja dominantnog osjećaja, na kraju, potvrđena u velikom postotku, čime se posvjedočuje opravdanost govoriti o Dnevniku Anne Frank i kao o tekstu u kojemu se, unatoč patnji, govori o univerzalnoj ljubavi.

.

KEYWORDS / КЉУЧНЕ РЕЧИ:

Dnevnik Anne Frank, ljubav, patnja, recepcija, teodiceja

REFERENCES / ЛИТЕРАТУРА:

ИЗВОР
  • Frank, Anne. Dnevnik Anne Frank. Priredili Otto Frank i Mirjam Pressler. Prevela s nizozemskog Svetlana Grubić. Zagreb: Mozaik knjiga, 2020.

ЛИТЕРАТУРА
  • Doneson, Judith. The American History of Anne Frank’s Diary. Holocaust and Genocide Studies, II, 1 (1987): 149–160.

• Dostojevski, Fjodor Mihajlovič. Braća Karamazovi. S ruskog preveo Zlatko Crnković. Rijeka: „Otokar Keršovani”, 1997.

• Dragun, Dragica. Studije o dnevničkim zapisima Anne Frank i Renije Spiegel. Osijek: Matica hrvatska, 2023.

• Gilman, Sander L. The Dead Child Speaks: Reading The Diary of Anne Frank. Studies in American Jewish Literature, VII, 1 (1988): 9–25.

• Hammer, Joshua. The Girl in the Attic. New York Times, 8. listopada 2009, <https://www.nytimes.com/2009/10/11/books/review/Hammer-t.html> 9. 1. 2023.

• Jeruzalemska Biblija. Stari i Novi zavjet s uvodima i bilješkama iz „La Bible de Jérusalem”. Adalbert Rebić, Jerko Fućak i Bonaventura Duda (ur.). Zagreb: Kršćanska sadašnjost, 1994.

• Kim, Hun Sang. Iskustvo nasilja i sjećanje na nasilje u književnim djelima Han Kang. Usporedba s Dnevnikom Anne Frank. Književna smotra, LIV, 1 (2022): 31–37.

• Kušar, Stjepan. Odakle teodiceja. Pogovor u: Aurelije Augustin, O slobodi volje. Zagreb: Demetra, 1998.

• Kušar, Stjepan. Filozofija o Bogu. Zagreb: Kršćanska sadašnjost, 2001.

• Ludvig, Sonja. Demonizam u romanu Braća Karamazovi F. M. Dostojevskog. Umjetnost riječi, XLIV, 2–3 (2000): 153–178.

• Spector, Karen, Stephanie Jones. Constructing Anne Frank: Critical Literacy and the Holocaust in Eighth-Grade English. Journal of Adolescent & Adult Literacy, LI, 1 (2007): 36–48.

• Šimić, Krešimir. Književno-biblijski pristup teodicejskoj problematici. Bogoslovska smotra, LXXV, 1 (2005): 31–59.