ЈУНАК-УСАМЉЕНИК У ДЈЕЛУ ИГОРА КОЛАРОВА

Детињство 1 (2024)  (str. 124-132)

AUTHOR(S) / АУТОР(И): Јелена С. Калајџија

DOI: 10.46793/Childhood24.1.124K

ABSTRACT / САЖЕТАК:

Пратећи мотив усамљеника и емоционални спектар изазван нареченим усамљеништвом, проза Игора Коларова, освијетљена у кључу постхумно објављених дјела, највише Соколичким зборником, открива криптоелементе који прототекстове налазе у православној светоотачкој литератури. Колико је свијет дјетета близак основама православне догматике показује чињеница да поетички поступци минимализма и камуфлаже омогућавају Коларову да их интерполира у хипермодерну, односно испредвременску књижевност, која у простору васељене показује само стварање, судјелатно (писац – емпиријски читалац), не као постмодерно наслијеђе већ као евхаристијски императив.

KEYWORDS / КЉУЧНЕ РЕЧИ:

јунак-усамљеник, Игор Коларов, православна књижевност, светоотачки списи, књижевност за дјецу, емоције, Свето писмо, поетика камуфлаже, поетика минимализма

REFERENCES / ЛИТЕРАТУРА:

ИЗВОРИ
  • Коларов, Игор. Хионијине приче. Трстеник: „Љубостиња”, 2000.
  • Коларов, Игор. Анатолијске хронике. Трстеник: „Љубостиња”, 2002.
  • Коларов, Игор. Буренце. Београд: Завод за уџбенике и наставна средства, 2007.
  • Коларов, Игор. Русвај: 40 малих прича о великим заврзламама. Београд: Bookland, 2011.
  • Коларов, Игор. Приручник за пингвине. Београд: Bookland, 2012.
  • Коларов, Игор. SMS приче. Чачак: Пчелица, 2012.
  • Коларов, Игор. Фиона и друге мистерије. Библиотечки путоказ: часопис за децу Градске библиотеке у Новом Саду, IX, 29/30 (2013): 13.
  • Коларов, Игор. Џепне приче. Београд: Bookland, 2016.
  • Коларов, Игор. Велики лепи балон: изабране приче, песме и сличне смицалице. Приредила Јелена Давидовић Коларов, илустровали Добросав Боб Живковић, Младен Анђелковић и др. Зрењанин: Градска народна библиотека „Жарко Зрењанин”, 2018.
  • Коларов, Игор. Соколички зборник. Звечан: Манастир Соколица, 2021.
  • Света деца (10 житија). Приредио Игор Коларов. Бијељина: Издавачка кућа Епархије зворничко-тузланске Синај, 2023.
  • Kolarov, Igor. Agi i Ema. Beograd: Laguna, 2017.
  • Kolarov, Igor. Dvanaesto more. Beograd: Laguna, 2020.
  • Kolarov, Igor. Kuća hiljadu maski. Beograd: Laguna, 2021.
  • Kolarov, Igor. Uvrnuti horoskopi. Beograd: Laguna, 2022.
  • Kolarov, Igor. Priče o skoro svemu. Beograd: Laguna, 2023.
ЛИТЕРАТУРА
  • Божић, Снежана. Проза Игора Коларова у методичком кључу: емпатијско-етички аспекти рецепције. Зорана Опачић (ур.), Књижевно дело Игора Коларова. Зборник радова са Округлог стола одржаног на 34. Међународном фестивалу хумора за децу у Лазаревцу, 14. септембра 2022. године. Лазаревац: Библиотека „Димитрије Туцовић” – Међународни фестивал хумора за децу, 2023, 73–92.
  • Бојанић Ћирковић, Мирјана. Поетика позног Коларова. Зорана Опачић (ур.), Књижевно дело Игора Коларова. Зборник радова са Округлог стола одржаног на 34. Међународном фестивалу хумора за децу у Лазаревцу, 14. септембра 2022. године. Лазаревац: Библиотека „Димитрије Туцовић” – Међународни фестивал хумора за децу, 2023, 41–54.
  • Вељковић Мекић, Јелена. Романи (пре)осмишљавања стварности: Аги и Ема, Дванаесто море, Кућа хиљаду маски. Књижевност за децу у науци и настави, 21 (2018): 341–351.
  • Енциклопедија православља, Књ. 1, А–З. Београд: Савремена администрација, 2002.
  • Јеротић, Владета. Божанска и људска мудрост у Давидовим Псалмима. Београд: Ars Libri – Задужбина Владете Јеротића – Партенон, 2017.
  • Калајџија, Јелена. Аутопоетички маштодром Игора Коларова као основ дијалога са дјетињством: поетика простора, поетика камуфлаже и поетика минимализма. Детињство, XLVI, 2 (2020): 133–145.
  • Калајџија, Јелена. Валентност рада Веселина Чајкановића као универзалне подлоге за истраживање на примјерима Кодерове Роморанке и Коларовљевих раних радова (Соколичког зборника, Анатолијских хроника и Хионијиних прича). Српска вила, 55–56 (2022а): 107–123.
  • Калајџија, Јелена. Књига за пламен. Теолошки погледи, LV, 1, 2021 (2022б): 198–200.
  • Кончаров, Ксенија. Јуродиви човек божји: живот и подвизи Светог Гаврила Грузијског. Београд: Православна мисионарска школа при храму Светог Александра Невског, 2015.
  • Марковић, Нина. Центар васионе је увек близу – аспекти слободе у прози Игора Коларова. Књижевност за децу у науци и настави. Зборник радова са научног скупа (Јагодина, 11–12. април 2014), 18 (2014): 301–315.
  • Мирковић, Милосав. Супер-савремена српска и ино-поезија. У: Игор Коларов, Анатолијске хронике. Трстеник: „Љубостиња”, 3–4, 2002.
  • Опачић, Зорана. Усамљено дете. Детињство, XXXVII, 3–4 (2011): 12–20.
  • Пешикан-Љуштановић, Љиљана. Привилеговано време одрастања у савременом српском фантастичном роману за децу. Књижевност за децу у науци и настави, 21 (2018): 21–47.
  • Псалми Давидови по тумачењу светих отаца. Цетиње – Подгорица: Светигора – Октоих, 2005.
  • Сидоров, Алексеј Иванович. Дела древних отаца подвижника. Београд: Задужбина Светог манастира Хиландара, 2006.
  • Шмеман, Александар. Дневник (1973–1983). Наш живот у Христу и Христов живот у нама. Београд: Мисионарска школа при храму Св. Александра Невског, Библиотека „Образ светачки”, 2007.
  • Milivojević, Zoran. Emocije: psihoterapija i razumevanje emocija. Novi Sad: Psihopolis institut, 2008.
  • Perišić, Igor. Uvod u teorije smeha: kratak pregled teorije smeha od Platona do Propa. Beograd: Službeni glasnik, 2012.
  • Vladušić, Slobodan. Crnjanski, Megalopolis. Beograd: Službeni glasnik, 2011.