АПЛИКАЦИЈА ЗА АУТОМАТСКУ ИЗРАДУ ТОПОЛОШКОГ ФАЈЛА ПОТРЕБНОГ ЗА КРЕИРАЊЕ МРЕЖНИХ МОДЕЛА

УПРАВЉАЊЕ И ТЕЛЕКОМУНИКАЦИЈЕ У ЕЕС / 21. симпозијум CIGRE Србија 2024  (стр. 165-175)

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Јулијана Вићовац, Марија Миљуш, Ненад Јанковић, Срђан Суботић, Јасмина Ђорђевић, Јелена Ђурђевић, Милош Мићић, Александра Миковић

Download Full Pdf  

DOI:  10.46793/CIGRE21S.165V

САЖЕТАК / ABSTRACT:

Oператор преносног система ЕМС АД свакодневно израђује мрежне моделе за дан унапред (DACF), два дана унапред (D2CF) и унутар дана (IDCF) према захтевима ENTSO-E. Са циљем даљег унапређења, у ENTSO-E се све више инсистира како на повећању тачности мрежних модела, тако и на изради додатних модела. Тренутни циљ је да се у бликој будућности мрежни модели, поред досадашњих, свакодневно израђују и за 24 сата за седам дана унапред, као и сваког сата унутар дана за све преостале сате текућег дана (уместо на сваких 8 сати како је тренутно).

Како се за креирање мрежних модела користе четири улазна фајла (подаци о потрошњи, производњи, размени и топологији) јавља се потреба за аутоматизацијом њиховог креирања у циљу испуњења свих захтева које намеће ЕНТСО-Е, што подразумева смањење утицаја људских грешака и повећање ефикасности процеса израде ових модела.  

Најкомплекснији фајл који се користи за израду мрежних модела представља планирана топологија система и он садржи тополошки статус (укључен/искључен) елеманата мреже, односно високонапонских водова, трансформатора и спојних поља. У нашем систему, највећи број промена топологије система узрокован је планираним радовима у преносном систему, те је ове податке неопходно укључити у тополошки фајл на одговарајући начин.

У овом раду дат је преглед свих активности које су спроведене како би се успоставило аутоматско креирање тополошког фајла. Описане активности су спроведене кроз европски Horizon 2020 пројекат Reliability, Resilience and Defense Technology for the Grid – R2D2 [2]. Поред израде саме апликације за аутоматско креирање тополошког фајла, дат је и осврт и на проширење модела у бази техничког информационог система, за све категорисане елементе (високонапонске водове, трансформаторе, далеководна поља, трансформаторска поља, кабловска поља, сабирнице, сабирничке растављаче) и мапирање са јединственим cimID, као и проширење већ постојеће апликације за одабравање искључења у преносном систему, што је све било неопходно како би се аутоматизовала израда топлошких фајлова.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

ТТА (Topology Transfer Application), захтев за искључење, тополошки фајл, cimID

ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:

[1] Уредба o успостављању смерница за рад система за пренос електричне енергије – Commission Regulation (EU) 2017/1485 of 2 August 2017 establishing a guideline on electricity transmission system operation System Operation Guidelines (SO GL) 

[2] European merging function requirements specification

[3] Commom Grid model methodology(CGMM)

[4] https://r2d2project.eu