ГОДИШЊАК МЕЂУНАРОДНЕ ФИЛОЗОФСКЕ ШКОЛЕ ФЕЛИКС РОМУЛИЈАНА 2023. (стр. 29-39)
AUTHOR(S) / АУТОР(И): Синиша Таталовић
Download Full Pdf
DOI: 10.46793/FelixR24.05ST
ABSTRACT / САЖЕТАК:
Сувремени свијет изложен је све бржим и драматичнијим промјенама. У протекле три године. најважнији глобални процеси обиљежени су великим опасностима, којима је прекинуто тридесетогодиње раздобље глобалне стабилности и напретка. Протеке три године обиљежене су процесима који корјенито мијењају досадашње политичке, економске и сигурносне односе у свијету и значајно утјечу на сувремене државе и међународни поредак. Посљедице пандемије COVID-19, све интензивније глобалне миграције, америчко настојање да очува глобалну доминацију, јачање улоге Кине у свијету, заокупљеност Русије ратом у Украјини, те обнова утрке у наоружавању, посебно нуклеарним оружјем утјечу да сигурност прераста у несигурност међународног поретка. Завршетком пандемије COVID- 19, свијет је суочен с великим економским и политичким посљедицама. Неизвјестан је и завршетак рата у Украјини као и могућност његовог ширења на друге државе те несагледиве посљедице које је изазвао за глобалну политику и економију. Већ ова два глобална проблема драматично су утјецала на глобалну заједницу, те репозиционирање многих држава, посебно водећих свјетских сила. Због тога, САД континуирано прилагођавају своју вањску и сигурносну политику стању у свијету, јачајући утјецај у Еуропи и Азији гђе се конфронитирају с Русијом и Кином. Као главни амерички изазивач Кина наставља јачати економију и пројицирати меку моћ у глобалној заједници, посебно у Африци и на Блиском истоку. Све већи глобални утјецај остварује и Индија, која је од недавно постала и најмногољуднија држава свијета. Узимајући у обзир утјецај и других глобалних актера попут Еуропске уније, Бразила, Јапана и Аустралије, извјесно је да се налазимо пред раздобљем новог мултиполаризма као оквира за ријешавање, како нових, тако и ста- рих глобалних политичких, економских и сигурносних проблема. Глобална сигурност, која је до недавно била угрожена првенствено тероризмом, организираним криминалом, хибридним пријетњама, пролиферацијом оружја за масовно уништавање и кибернетичким пријетњама, због све већег броја нових и изазовнијих пријетни, као што су ратови, оствариват ће се у несигурности међународног поретка.
KEYWORDS / КЉУЧНЕ РЕЧИ:
Сигурност, несигурност, међународни поредак, међународна сигурност
REFERENCES / ЛИТЕРАТУРА:
- Buzan, Barry People, States and Fear: An Agenda for International Security Studies in the Post-Cold War Era, Harvester Wheatsheaf, London,
- Canton, James, Ekstremna budućnost CLIO, Beograd, , str. 24
- Tatalović, Siniša i Dario, Malnar. “Pandemija COVID-19 i novo razumijevanje ” Politička misao, vol. 58, br. 3, 2021, str. 132-156.
- Tatalović, Siniša i Dario “Sigurnosni aspekti izbjegličke krize.” Političke analize, vol. 6, br. 23, 2015, str. 23-29.
- Tatalović, Siniša i Bilandžić, Mirko. Osnove nacionalne sigurnosti, Ministarstvo unutarnjih poslova Republike Hrvatske, Zagreb,
- Tatalović, Siniša i Jakešević, Ružica. Evropska unija i Kina: saradanja i/ili suparništvo nakon pandemije COVID-19Kineski socijalizam i moderni svetski poredak: sto godina Komunističke partije Kine / Cvetković, Vladimir N. ; Obradović, Žarko ; Ajzenhamer, Vladimir (ur.) Beograd: Fakultet bezbednosti Univerziteta u Beogradu, 2021. str. 173-182
- Wolfers, Arnold, Discord and Collaboration: Essays on International Politics, Johns Hopkins Press, 1962.
- Politike EU-a – U službi građana: sigurnost i obrana, str. 2 https://what- europe-does-for-me.eu/data/pdf/focus/focus08_hr.pdf (Pristupljeno: 15.12.2023.)
- https://comptroller.defense.gov/Portals/45/Documents/defbudget/FY2023/ FY2023_Budget_Request_Overview_Book.pdf – (Pristupljeno: 31.12.2023.
- Siromaštvo kao globalna prijetnja sigurnosti i blagostanju društva, https:// globalanalitika.com/siromastvo-kao-globalna-prijetnja-sigurnosti-i- blagostanju-drustva/ (Pristupljeno: 20.8.2023.)