СЛИКОВИТА ИМЕНОВАЊА У КЊИЖЕВНОМ СТВАРАЛАШТВУ ЗА ДЕЦУ ДЕЈАНА АЛЕКСИЋА

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Јелена Љ. Спасић

DOI: 10.46793/NasKg2457.317S

САЖЕТАК /ABSTRACT:

Једно од темељних одређења књижевних дела за децу из пера Дејана Алексића јесте игра, због чега овог вишеструко награђиваног дечјег писца сматрају наследником Душана Радовића. Властита имена у књижевности за децу често немају само функцију именовања већ доприносе карактеризацији ликова или дају читаоцу битне информације о месту дешавања радње. Предмет рада је ономастикон књижевних дела за децу Дејана Алексића, односно мотивисана имена у којима се остварују антономазија, кенинг и тмезички каламбур. Анализа је проведена применом лингвостилистичке методе, а корпус чине жанровски разнородна дела за децу Дејана Алексића. Циљ рада је да се укаже на стилогеност антономазије, кенинга и тмезичког каламбура у испитиваном корпусу и да се покаже да је поигравање језичком грађом у именима један  од разлога због којих Алексића сматрамо новим класиком, настављачем не само Д. Радовића, већ и Ј. Јовановића Змаја, Б. Ћопића, Д. Максимовић и Љ. Ршумовића, у чијим смо књижевним делима за децу већ анализирали поменуте стилске фигуре.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

стилистика, лингвостилистика, Дејан Алексић, књижевност за децу, тропи

ПРОЈЕКАТ/ ACKNOWLEDGEMENTS:

Реализацију овог истраживања финансирало је Министарство науке, технолошког развоја и иновација Републике Србије (бр. Уговора 451-03-65/2024-03/ 200140).

ЛИТЕРАТУРА/ REFERENCES:

Извори
  • Aleksić 2018: Dejan Aleksić, Januar u žirafi, Beograd: Laguna.
  • Aleksić 2019: Dejan Aleksić, Drama u podrumu gospođe Joje, Kraljevo: Imam ideju. Aleksić 2019a: Dejan Aleksić, Muzika traži uši, Beograd: Kreativni centar.
  • Aleksić 2006: Dejan Aleksić, Nežna pesma o nežnom vetru Duvoljubu, Beograd: Kreativni centar.
  • Aleksić 2010: Dejan Aleksić, Igrokazi za školske i ostale priredbe, Beograd: Kreativni centar.
  • Aleksić 2022: Dejan Aleksić, Cipela na kraju sveta, Beograd: Kreativni centar. Radović 1970: Dušan Radović, Poštovana deco, Beograd: Mlado pokoljenje.
Литература
  • Ilić 2013: Slađana Ilić, Nemoguće u poeziji Dejana Aleksića, u: D. Bošković (ur.), Srpski jezik, književnost, umetnost, Knj. 2, Nemoguće: zavet čoveka i književnosti, Kragujevac: Filološko-umetnički fakultet, 251–254.
  • Živanović 2013: Jelica Živanović, Zašto „Jedino vetar”: povodom knjige „Jedino vetar” Dejana Aleksića, Naš trag: časopis za književnost, umetnost, kulturu i marketing, 20(1/2), 349–355.
  • Živanović 2013a: Jelica Živanović, Metafora u poeziji Dejana Aleksića, Radovi Filozofskog fakulteta, 15(1), 369–382.
  • Kovačević 2000: Miloš Kovačević, Stilistika i gramatika stilskih figura, Kragujevac: Kantakuzin.
  • Ljuštanović 2014:  Jovan Ljuštanović, Priča i pričanje kao igra u kratkim pričama    za decu Dušana Radovića i Dejana Aleksića, u: V. Jovanović, T. Rosić (ur.), Književnost za decu u nauci i nastavi, Jagodina: Fakultet pedagoških nauka, 501–511.
  • Maksimović 2010: J. Maksimović, Antonomazijski principi imenovanja u imenima likova u književnosti za decu, u: S. Denić (ur.), Savremeni trenutak književnosti za decu u nastavi i nauci, Vranje: Učiteljski fakultet, 202–214.
  • Maksimović 2010a: J. Maksimović, Tmezički kalambur u antonomazijskim imenima likova književnosti za decu, u: V. Jovanović, T. Rosić (ur.), Savremena književnost za decu u nauci i nastavi, Jagodina: Pedagoški fakultet, 149–159.
  • Marković 2016: Ana Marković, Metafikcija u delu „Koga se tiče kako žive priče” Dejana Aleksića, Detinjstvo, 42(4), Novi Sad, 22–33.
  • Marković 2018: Ana Marković, Tehnike i strategije prozne samosvesti u pričama Dejana Aleksića i Vesne Vidojević-Gajović, u: V. Jovanović, B. Ilić (ur.), Književnost za decu u nauci i nastavi, Jagodina: Fakultet pedagoških nauka, 285–297.
  • Simeon 1969: Rikard Simeon, Enciklopedijski rečnik lingvističkih naziva, Zagreb: Matica hrvatska.
  • Spasić 2012: Jelena Spasić, Kening u književnosti za decu, u: V. Jovanović, T. Rosić (ur.), Književnost za decu i omladinu – nauka i nastava, Jagodina: Fakultet pedagoških nauka, 139–159.
  • Tomić 2023: Gorica Tomić, Leksičke slivenice u savremenom engleskom i srpskom jeziku: strukturni, sadržinski i sociolingvistički aspekti, Doktorska disertacija, Kragujevac: Filološko-umetnički fakultet.
  • Vejls 2000: Katie Wales, Dictionary of stylistics, Harlow: Longman.