ИНДИВИДУАЛНА ЛЕКСИКА У ОДАБРАНИМ КОЛУМНАМА У ИЗДАЊИМА СРПСКИХ ЛИСТОВА НА ИНТЕРНЕТУ

Наслеђе 57 (2024) [271-286]

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Тања Ј. Танасковић

DOI: 10.46793/NasKg2457.271T

САЖЕТАК /ABSTRACT:

У раду су са лексичко-семантичког и творбеног аспекта анализирани индивидуализми у публицистичком жанру колумне, ексцерпирани из издања на интернету листова Данас, Време и Курир у периоду од октобра 2022. до октобра 2023. године. Представљамо изворе настанка индивидуалне лексике, њено текстуално значење и њене прагматичке компоненте, будући да највећи број индивидуализама представља лексику са конотативном експресивношћу. У раду је показано да реализовани индивидуализми настају семантичком деривацијом или у продуктивним и непродуктивним творбеним процесима у српском језику, као и то да се ради доминантно о јединицама негативне експресивности високог и повишеног степена, који су усмерени на негативну евалуацију политичке јавности и друштва као политичког актера. Поред тога што је допринос праћењу лексичких тенденција у савременом јавном говору, овај прилог допринос је и жанровском одређењу колумне на лексичком плану.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

индивидуализми, оказионализми, експресивна лексика, колумна, јавни дискурс

ПРОЈЕКАТ/ ACKNOWLEDGEMENTS:

Истраживање спроведено уз подршку Фонда за науку Републике Србије, 7750183, Јавни дискурс у Републици Србији – PDRS / This research was supported by the Science Fund of the Republic of Serbia, #GRANT 7750183, Public Discourse in the Republic of Serbia – PDRS.

ЛИТЕРАТУРА/ REFERENCES:

Извори
Литература
  • Bugarski 2019: R. Bugarski, Srpske slivenice, monografija s rečnikom, Novi Sad: Akademska knjiga.
  • Bugarski 2021: R. Bugarski, Gramatika srpskog žargona, Novi Sad: Akademska knjiga. Dragićević 2018: R. Dragićevič, Srpska leksika u prošlosti i danas, Novi Sad: Matica srpska. [orig.] Р. Драгићевић, Српска лексика у прошлости и данас, Нови Сад: Матица српска.
  • Ivanović 2012: N. Ivanović, Individualna leksika: tvorbeno-semantičke i tvorbeno- stilske odlike individualizama u srpskom jeziku (na materijalu iz rečnika SANU), u: M. Kovačević red. Savremena proučavanja jezika i književnosti, Godina III / knj. 1, Kragujevac: Filološko-umetnički fakultet, 85–100. [orig.] Н. Ивановић, Индивидуална лексика: творбено-семантичке и творбе- но-стилске одлике индивидуализама у српском језику (на материјалу из речника САНУ), у: Савремена проучавања језика и књижевности, Година III / књ. 1, Зборник радова са III научног скупа младих филолога Србије, одржаног 12. марта 2011. године на Филолошко-уметничком факултету у Крагујевцу, Крагујевац: Филолошко-уметнички факултет, 85–100.
  • Klajn 2002: I. Klajn, Tvorba reči u savremenom srpskom jeziku, Prvi deo, Slaganje i prefiksacija, Beograd. [orig.] И. Клајн, Творба речи у савременом српском језику, Први део, Слагање и префиксација, Београд.
  • Klajn 2003: I. Klajn, Tvorba reči u savremenom srpskom jeziku, Drugi deo, Sufiksacija i konverzija, Beograd. [orig.] И. Клајн, Творба речи у савременом српском језику, Други део, Суфиксација и конверзија, Београд.
  • Kuznjecova 1989: Эра Васильевна Кузнецова, Лексикология русского языка, Москва: Издательство „Высшая школа”.
  • Lipka 1992: Leonhard Lipka, An Outline of English Lexicology, Lexical Structure, Word Semantics, and Word-Formation, Second Edition, Tübingen: Niemeyer.
  • Otašević 2008: Đ. Otašević, Nove reči i značenja u savremenom standardnom srpskom jeziku, lingvistički aspekt, Beograd: Alma. [orig.] Ђ. Оташевић, Нове речи и значења у савременом стандардном српском језику, лингвистички аспект, Београд: Алмa.
  • Rakić 2011: V. Rakić, Ekspresivna leksika i izrazi u kolumnama Đorđa Randelja, u: V. Vasić, G. Štrbac red. Govor Novog Sada, sv. 2: Morfosintaksičke, leksičke i pragmatičke osobine, 504–514. [orig.] В. Ракић, Експресивна лексика и изрази у колумнама Ђорђа Рандеља, у: В. Васић, Г. Штрбац ред. Говор Новог Сада, Св. 2: Морфосинтаксичке, лексичке и прагматичке особине, Нови Сад: Филозофски факултет, Одсек за српски језик и лингвистику, 504–514.
  • Ristić 2004: S. Ristić, Ekspresivna leksika u srpskom jeziku, teorijske osnove i normativno-kulturološki aspekti, Beograd: Institut za srspki jezik SANU. [orig.] Ристић 2004: Стана Ристић, Експресивна лексика у српском језику, теоријске основе и нормативно-културолошки аспекти, Београд: Институт за српски језик САНУ.
  • Simić 2016: R. Simić, O konotaciji, Lingvistički pravci prve polovine 20. veka i njihov uticaj na srpsku lingvistiku. Ekspresivnost u srpskom jeziku, Naučni sastanak slavista u Vukove dane, 45/1, Beograd: Međunarodni slavistički centar, 175–186. [orig.] Р. Симић, О конотацији, Лингвистички правци прве половине 20. века и њихов утицај на српску лингвистику. Експресивност у српском језику, Научни састанак слависта у Вукове дане, 45/1, Београд: Међународни славистички центар, 175–186.
  • Stanojević–Mirkov 2022: D. Stanojević, L. Mirkov, Genološka medijska alternativa – kolumna kao protivžanr, Komunikacija i mediji, Vol XVII № 2, Novi Sad: Institut za usmeravanje komunikacija / Beograd: Fakultet političkih nauka, 263–272.
  • Telija 1986: В. Н. Телия, Коннотативный аспект семантики номинативных единиц, Москва: Наука.