НОВИ ИЗАЗОВИ УПИСИВАЊА ПРАВА НЕКРЕТНИНЕ

XX Мајско саветовање (2024), Том 2 (стр. 517-533)

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Ангел Ристов

DOI: 10.46793/XXMajsko2.517R

САЖЕТАК / ABSTRACT:

Некретнине су одувек имале велики значај у праву и правном промету. Оне су део земље, саставни део територије државе. Због тога, се одавно указала потреба за евидентирањем права на непокретности. И у савременом законодавству непокретности уживају посебан правни режим јавних евиденција. У нашем правном систему то се изражава кроз постојање посебне јавне књиге за евидентирање права на непокретностима – катастра непокретности, чиме се обезбеђује правна сигурност у правном промету. Права на непокретностима се стичу, преносе, ограничавају и престају уписом у јавну књигу за евидентирање права на непокретностима. Непоштовање ових правила доводи до правне несигурности, апстиненције од правног промета некретнинама и проблема у пракси. Из ових разлога, беспрекорно и ефикасно функционисање катастра непокретности, као јавне књиге за уписивање права на непокретностима, од великог је значаја за заштиту права својине и других стварних права и развој тржишта непокретности. Доследно поштовање принципа вере у јавну књигу, тачност података, као и постојање процесних гаранција – правних лекова од изузетног су значаја за правну сигурност и владавину права. Без њих је доведено у питање остваривање правне сигурности. У раду се аутор осврће на улогу и значај уписа права на непокретностима у Катастру непокретности као кључног фактора правне сигурности, на решења из упоредног права, актуелне проблеме у пракси, као и на предложене новине за унапређење законске регулативе.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

правна сигурност, владавина права, катастар непокретности, упис права на непокретностима, земљишни системи

ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:

• Ангелов, З., Чавдар, К., Закон за катастар на недвижности и други прописи Скопје, 2010.
  • Бабић, И., Јотановић, Р., Грађанско право, книга 2 – Стварно право, Бања Лука, 2020.
  • Визнер, Б., Грађанско право у теорији и пракси, Ријека, 1969.
  • Галев, Г., Дабовиќ Анастасовска, Ј., Облигационо право, Скопје, 2008.
  • Георгиевски, С., Јединствена евиденција некретнина и права некретнина, Правни живот, бр 11-12/1991.
  • Георгиевски, С., Тапискиот систем во Југославија, Скопје, 1978.
  • Групче, А., Имотно (граѓанско право) Општ дел, Второ изменето и дополнето издание, Скопје, 1983.
  • Групче, А., Граѓанско право втор дел Стварно право, Скопје, 1976.
  • Групче, А., Имотно (Граѓанско) право втор дел Стварно право, Скопје, 1985.
  • David, R., Les grands systemes de Droit Contemporains (Droit comparé), Dalloz, Paris, 1964.
  • Живковска, Р., Пржеска, Т., Димова, С., Петрушевска, Н., Коментар на Законот за катастар на недвижности, Европа 92, Скопје 2013.
  • Живковска, Р., Општ дел на граѓанско право, Скопје, 2011.
  • Живковска, Р., Стварно право, Скопје, 2005.
  • Живковска, Р., Пржеска, Т., Хармонизација стварног права у Републици Македонији, Зборник радова:Хармонизација грађанског права у региону, 2013.
  • Јаневски, А, Зороска Камиловска, Т., Граѓанско процесно право – Парнично право, 2009.
  • de la Morandière J. L., Droit civil, tome III, Dalloz, Paris, 1958.
  • Карбоние, Ж., Гражданско право, Въведение, София, 1999.
  • Carbonier, J., Droit Civil, Tome premier Institutions Judiciaires et Droit Civil, Presses Universitaires de France, Paris, 1957.
  • Carbonier, J., Droit civil, tome seconde Les biens et les obligations, deuxième édition, Presses Universitaires de France, Paris, 1959.
  • Kaczorowska, M., Informatisation od Land Registers in Poland and Other Member States of the European Union. A comparative Overview, Law and Forensic Science, 2020, Vol. 17.
  • Ковачевич Куштримовић, Р., Лазић, М., Стварно право, Свен, Ниш, 2006.
  • Лазић, М., Права реалног обезбеђења, Пунта, Ниш, 2009.
  • Mazeaud., H. et al., Leçons de Droit Civil, tome deuxième, Deuxième editions, Éditons Montchrestien, Paris, 1962.
  • Муслић, М., Приручник за примјену земљишнокнижног права и поступка, Београд, 1981.
  • Николић, Д., Увод у систем грађанског права, Нови Сад, 2001.
  • Пухан, И., Римско право, Скопје, 1973.
  • Пухан, И., Римско право, Београд, 1969.
  • Рашовић, Зоран, Стварно право, Београд, 2005.
  • Ристов, А., Земјишната јавност во француското граѓанско право, Зборник во чест на Владимир Митков, Скопје, 2008.
  • Ристов, А., Одржувачката како начин на стекнување на правото на сопственост, Судиска ревија, бр. 1-2/2007.
  • Ристов, А., Правната не/сигурност во македонското семејно и наследно право, Охридска школа на правото, Јуридика Прима, Том, 3, Скопје, 2016.
  • Ромац, А., Римско право, Загреб, 1998.
  • Salvage-Gerest, P., Les sûretés, La publicité foncière, Presses Universitaires de Grenoble, Grenoble, 1994.
  • Спаркс, П., Европско стварно право, Просветно дело,Скопје, 2009.
  • Стојчевић, Д., Римско право, десето издање, Београд, 1978.
  • Ступар, М., Зборник грађанских законика Старе Југославије, Титоград, 1960.
  • Талевски, Ј., Стојчески, Ѓ., Катастар на недвижности, Скопје, 1996.
  • Трива, С., Грађанско парнично процесно право, ., Загреб, 1980.
  • Тупанчески, Н., Правниот егзебиционизам на македонскиот законодавец во казненото законодавство, Новите предизвици и актуелни прашања во македонското казнено законодавство, Семинар на Јуридика Прима, Скопје, 2016.
  • Фон Штаудингер, Ј., Граѓански законик, Основи на граѓанското право, Скопје, 2014.
  • Чулиновић, Ф., Земљишнокнижно право, Београд, 1933.
  • Шкариќ С., Уставно право, Осмо издание, Скопје, 2015.
  • Yavuz, A., Comparative Analysis of Cadastral Systems in the EU Countries According to Basic Selected Criteria, From Faraons to Geoinformatics, Cairo, 2005.