ЗАШТИТА ЦИВИЛНОГ СТАНОВНИШТВА ТОКОМ ВОЂЕЊА ВОЈНИХ ОПЕРАЦИЈА

Традиција, кривично и међународно кривично право (2024)  (стр. 256-269)

AUTHOR(S) / АУТОР(И): Мирослав Баљак

DOI: 10.46793/TKMKP24.256B

ABSTRACT / САЖЕТАК:

Сваки оружани сукоб, без обзира на карактер и интензитет, нажалост без изузетка доноси страдање и разарање. Приликом извођења војних операција, стално се мора водити ра- чуна да се поштеде цивилно становништво и цивилни објекти.

Када се планирају напади или одлучује о нападима одговорна лица су дужна да провере циљеве које планирају да нападну, пр- венствено да ти циљеви не подлежу посебној заштити или да одред- бама међународних инструмената или да напад на те објекте није забрањен. Дакле, мора се утврдити да ли су предвиђени циљеви војни и да ли напад на њих не угрожава цивилно становништво. Изузетак од ових правила се односи само на постизање конкретне и директне војне предности.

KEYWORDS / КЉУЧНЕ РЕЧИ:

цивили, цивилно становништво, војне опера- ције, оружани сукоби, војна потреба

REFERENCES / ЛИТЕРАТУРА:

1. Баљак, М: Заштита цивилног становништва у условима пада под власт непријатеља, Центар модерних знања, Зборник радова, Бања Лука,
  2. Баљак, М: Начела и механизми заштите људских права, Центар модерних знања, Зборник радова, Бања Лука,
  3. Вучинић, З: Међународно хуманитарно право, Службени гласник, Београд,
  4. Допунски протокол уз Женевске конвенције од 12. августа 1949. године о заштити жртава немеђународних сукоба.
  5. Женевска конвенција о поступању са ратним заробљеницима од 12. августа
  6. Измењени и допуњени Протокол II уз Конвенцију о одређеном класичном оружју, члан (8).
  7. Јончић, В: Међународно хуманитарно право, Правни факултет, Београд,
  8. Јончић, В: Међународно хуманитарно право (измењено и допуњено издање), Правни факултет, Београд,
  9. Јончић, В: Повреде правила хуманитарног права и људских права у агресији НАТО-а на СРЈ, Војно дело, бр. ВИЗ, Београд, 2001.
  10. Обичајно међународно хуманитрано право, (уред. Jean-Marie Henckaerts, Louise Dodoswald – Beck), Том I, Правила, МКЦК, Cambridge University Press, Cambridge,
  11. Перазић, Г: Међународно ратно право, ВИНЦ, Београд,
  12. Turns, D: The Law of Armed Conflict, International Law, Third edition, (ed. Malcol Evans), Oxford university Press, 2010.
  13. Хашка правила ваздушног рата из 1922. године, члан 24. (2).
  14. Henckaerts, Jean-Marie/Doswald-Beck, Louise, Customary International Humanitarian Law, (edit.) Vol. II, ICRC, Geneve, 2005.
  15. Commentary on the Assitional Protocols of 1977, (edit., J. Pictet), ICRC, Geneve, 1987, Part IV sect. I, 1822-1828, 1994-2000.