Правна регулатива услуга у националним законодавствима и праву Европске Уније (2023) (стр. 1051-1061)
АУТОР(И) / AUTHOR(S): Игор Камбовски
DOI: 10.46793/XIXMajsko.1051K
САЖЕТАК / ABSTRACT:
У свакој демократској држави, вођеној владавином права, правосудни систем је огледало демократије, људских права и слободе. Строги правни и друштвени стандарди који се односе на судство временом постају уски или помало неефикасни, а потреба за правдом је ултимативна. Судови су под константном лупом стручне, научне, домаће и међународне јавности и јавност је најчешће незадовољна ефикасношћу правосудног система, сматрајући да исти не пружа ефикасну и јефтину заштиту права у разумном року и не искључује споредне, политичке и сличне утицаје на поступање суда. Ово намеће потребу проналажења решења за повећање ефикасности правосудног система, без напуштања основних принципа и постулата на којима се он заснива. Нови, рационалнији трендови и средства за постизање таквих циљева проузрокују реформе правосуђа у правцу дејудицијализације, применом алтернативних метода за решавање спорова. Обим реформи правосуђа на глобалном нивоу укључује следеће основне циљеве: 1) убрзање приступа правди убрзањем и поједностављењем судских поступака; 2) растерећење судова од нагомиланих предмета, који би се могли решити у другом, вансудском поступку. Алтернативно решавање спорова (АРС) је општи назив за метод вансудског споразумевања и поравнања који обухвата, пре свега, арбитражу и медијацију, као два главна поступка неформалног посредовања и одлучивања. Израз АРС се односи на било који поступак који значи алтернативу, односно замену за судски поступак, вансудски начин решавања спорова. Могућност алтернативних процедура унапред није ограничена, па се појављивање нових метода АРС -а не може ограничити или искључити. Основна разлика између алтернативног поступка и класичног судског поступка је у томе што се спор за чије решавање је надлежан суд решава без формалности судског поступка, односно не решава га суд. У поређењу са судским поступцима, алтернативни поступци су много флексибилнији и прилагодљивији природи спора. Такође, алтернатива значи растерећење суда и уштеду времена и новца за странке, као и бржи приступ правди, односно решавање спора.
КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:
правосудни систем, медијација, арбитража, суђење
ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:
- Камиловска Зороска, T., Медијацијата како алтернатива на судењето – нека спорот стане договор, Зборник радова: Актуелните прашања за државата и правото на Република Македонија и Руската Федерација, Том 2, Скопје, 2007.
- Камбовски. В., Судско право, 2. август, Штип, 2010.
- Кнежевић, Г., Пави,ћ В., Арбитража и АДР, Београд, 2009.
- Moore C., The Mediation Process, 4th edn., 2014, доступно на: https//www.perlego.com/book/1002412/the-mediation-process-pdf, приступ страници 25.11.2021 г.
- https://www.beyondintractability.org/bksum/moore-mediation
- https://jpacademy.gov.mk/wp-content/uploads/2020/03/ppp-medijaczija-roza-aleksova.pdf
- https://www.coe.int/en/web/cepej/mediation-tools
- http://nomcentarngo.com/obavezna-medijacija-zastita-prava-ili-stvaranje-vestacke-profesije/