Neki aspekti moralnog vaspitanja dece oštećenog sluha

Nauka i obrazovanje – izazovi i perspektive (2022) (str. 343-358)

AUTOR(I): Marija Bjelić, Sanja Đoković

E-ADRESA: bjelicmarija98@gmail.com

Download FullPdf

DOI: 10.46793/NOIP.343B

Vaspitanje predstavlja delovanje odraslih na telo, um i osećanja dece, podstičući razvoj i jedinstvo telesnog, intelektualnog, moralnog i estetskog vaspitanja od najranijeg uzrasta. Moralno vaspitanje određuje osnovu vaspitanja pojedinca i njegovog delovanja jer ga ono usme- rava da sva područja ličnosti i kapacitete uskladi sa društvenom zajed- nicom i ostvari sopstvenu autentičnost, koja nije u sukobu sa univerzal- nim, trajnim i nepromenljivim vrednostima, koje proklamuju vrline, dobrotu, čovekoljublje i usmeravanje ka višim duhovnim vrednostima i dobrobiti za sve. Moralno vaspitanje ostvaruje se saznavanjem o onome što je dobro, koje potkrepljuje telesne akcije i činjenje koje je usklađeno sa moralnim i estetskim vrednostima. Deca oštećenog sluha imaju teškoće sa ostvarivanjem moralnog vaspitanja na sva tri navedena stupnja, usled teškoća u razvoju govora, komunikacije i socijalizacije, te će u radu biti obrazložene specifičnosti moralnog vaspitanja koje su određene karakte- ristikama ličnosti gluve dece koje treba uzeti u obzir prilikom sprovo- đenja vaspitne prakse sa decom predškolskog uzrasta.

moralno vaspitanje, oštećenje sluha, predškolski uzrast.

• Branković, D. i Ilić, M. (2011). Uvod u pedagogiju i didaktiku. Banja Luka: Comes grafika. Branković, D., Gutović, V., Ilić, M., Milijević, S. i Suzić, N. (2000). Pedagoško-psihološke i didaktičko-metodičke osnove vaspitno-obrazovnog  rada. Banja Luka: Društvo pedagoga Republike Srbije.
  • Brković, A. (2011). Razvojna psihologija. Čačak: Regionalni centar za profesionalni razvoj zaposlenih u obrazovanju.
  • Đoković, S. (2004). Individualni tretman kod dece oštećenog sluha. Beograd: Defektolo- ški fakultet – Centar za izdavačku delatnost CIDD.
  • ĐorĎević, J. (1993). Problem i ciljeva i zadataka u obrazovanju i vaspitanju. Pedagogija. 28(1–2), 8–32.
  • Isaković, Lj. i Kovačević, T. (2010). Razumevanje bajke na osnovu upotrebe znakovnog jezika i verbalne i pisane poruke. U J. Kovačević i V. Vučinić (ur.), Smetnje i poremećaji: fenomenologija, prevencije i tretman deo I, rad štampan u celini, 24-27. septembar 2010, Zlatibor (269–282). Beograd: Univerzitet u Beogradu, Fakultet za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju.
  • Jerković, I., Stanojčić, S. i Golubović, Š. (2010). Internalizovani i eksternalizovani pro- blemi dece sa oštećenim sluhom. Engrami, 32(1–2), 39–50.
  • Kamenov, E. (2006). Vaspitno-obrazovni rad u dečjem vrtiću. Novi Sad: Dragon.
  • Kovačević, V. G. (2019). Ideje srpskih prosvjetitelja ostvaranju nove koncepcije vaspitanja. Sinteze – časopis za pedagoške nauke, književnost i kulturu, 8(16), 53–69, https://doi.org/10.5937/sinteze8-16005.
  • Kovačević, J. (2015). Vaspitni rad u domovima/internatima za gluve i nagluve. Beograd: Univerzitet u Beogradu: Fakultet za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju – Izdavački centar CID.
  • Ožegović, D. (2009). Ishodišne kompetencije vaspitanja u svjetlu društveno- istorijskih faktora. Nastava, 1–2, 1–6.
  • Ostojić, Z. S. i Đoković, S. (2017). Kohlearna implantacija – ishodi perspek- tiva. Beograd: Univerzitet u Beogradu: Fakultet za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju, Izdavački centar Fakulteta (ICF).
  • Pelagić, V. (1953). Izabrani spisi. Sarajevo: Svjetlost.
  • Peterson, C. C. & Siegal, M. (1995). Deafness, conversation and theory of mind. Journal of Child Psychology and Psychiatry, 36, 459–474, https://doi.org/10.1111/j.1469- 7610.1995.tb01303.x.
  • Pijaţe, Ţ. i Inhelder, B. (1996). Intelektualni razvoj deteta. Beograd: Zavod za udţbenike i nastavna sredstva.
  • Radoman, V. (2005). Surdopsihologija. Beograd: Centar za izdavačku delatnost – Fakultet za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju.
  • Rečickaя, E. G. (2004). Surdopedagogika. Moskva: Gumanitarnый izdatelьskiй centr VLADOS Moskva.
  • Savić, Lj. (1980). Metodika rada sa predškolskom gluvom i nagluvom decom. Beograd: Univerzitet u Beogradu: Defektološki fakultet.
  • Hao, J. & Wu, C. (2019). Deaf Children’s Moral Behavior, Moral Reasoning and Emotion Attribution. The Journal of Deaf Studies and Deaf Education, 24(2), 95– 103, https://doi.org/10.1093/deafed/eny047.