Recepcija škole i kompetencije učenika za cjeloživotno učenje

Nauka i obrazovanje – izazovi i perspektive (2022) (str. 45-62)

AUTOR(I): Ljiljana Jerković, Mile Ilić

E-ADRESA: ljiljana.jerkovic@ff.unibl.org

DOI: 10.46793/NOIP.045J

Povezujući tematski relevantne teorijske postavke alternativnih i inovativnih škola i glavna polazišta teorije recepcije sa naučnim saznanjima o savremenim koncepcijama učenja i poučavanja, razvijen je teorijsko-metodološki okvir empirijskog istraživanja. Cilj istraživanja bio je da se ustanovi da li postoji značajna povezanost uče- ničkih recepcija škole i njihovih kompetencija za cjeloživotno učenje. Iz toga proizilaze potrebe stalnog inoviranja vaspitno-obrazovnog procesa u savremenoj školi radi intenziviranja razvoja takvih kompetencija učenika.

Ustanovljeno je da većina učenika starijeg osnovnoškolskog uzrasta ne iskazuje visok stepen recepcije svoje škole. Uglavnom su na prosječnom nivou prihvatanja glavnih komponenti života i rada u školi. Najizraže- nija je njihova informatička (digitalna) pismenost, te komunikacija na maternjem jeziku. Djelimično su osposobljeni za komunikaciju na engle- skom jeziku i za međuljudsku i građansku kompetentnost.

Najslabije rezultate ostvarili su na ispitivanju matematičke pismenosti i razvijenosti kompetencije učiti kako se uči. Recepcije škole značajno su povezane sa kompetencijama učenika za cjeloživotno učenje. U radu su eksplicirane pedagoške implikacije istraživačkih nalaza.

školski kontekst, recepcija, kompetencije, cjeloživotno učenje.

• Amonašvili, Š. A. (1999). Škola života. Beograd: Zajednica učiteljskih fakulteta Srbije.
  • Vujaklija, M. (2004). Leksikon stranih reči i izraza. Beograd: IP „Prosveta”. Vučković, D. (2006). Teorija recepcije u nastavi književnosti u mlađim razredima osnovne škole. Nikšić: Filozofski fakultet.
  • Glasser, W. (1999). Nastavnik u kvalitetnoj školi. Zagreb: Educa.
  • Glasser, W. (2005). Kvalitetna škola – škola bez prisile (izmijenjeno izdanje). Zagreb: Educa.
  • Dragić, Ž. i Ilić, M. (2018). Efekti recepcije književnog teksta i individua- lizovanoj i responsibilnoj razrednoj nastavi. Zbornik Filozofskog fakul- teta u Prištini, XLVIII(4), 165–183.
  • Dubljanin, S. (2010). Učenik u razvijajućoj nastavi. Nastava i vaspitanje, 59(4), 525–535.
  • European Commission /EACEA/ Eurydice (2012). Developing Key Competences at School in Europe: Challenges and Opportunities for Policy. Eurydice Report. Luxemburg. Publications Office of European Union. Retrieved February 21, 2022 from the World Wide Web https://eacea.ec.europa.eu/national-policies/eurydice/content/developing-key-competences-school-europe.
  • Zajedničko jezgro nastavnih planova i programa definisano na ishodima učenja. (2015). Mostar: Agencija za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje BiH. Retrieved March 21, 2022 from the World Wide Web https://aposo.gov.ba/sr/publikacije/zajednicka-jezgra-npp/.
  • Ilić, M. (1998). Nastava različitih nivoa složenosti. Beograd: Učiteljski fakultet.
  • Ilić, M. (1999). Interaktivna nastava različitih nivoa složenosti. Inter- aktivno učenje (77–108). Banja Luka: Ministarstvo prosvjete i kulture.
  • Ilić, M. (2002). Responsibilna nastava. Banja Luka: Univerzitet u Banjoj Luci.
  • Ilić, M. (2011). Kvalitet univerzitetske nastave i Bolonjski proces. U „Kvalitet nastavnog i naučnog rada i Bolonjski proces” (9–44). Banja Luka: Filozofski fakultet.
  • Ilić, M. (2016). Didaktika i sloboda učesnika nastavnog procesa. U S.  Španović (ur.): Didaktičke teme – uvod u osnovnoškolsku didaktiku (43– 62). Novi Sad–Sombor: Univerzitet u Novom Sadu, Pedagoški fakultet.
  • Ilić, M. (2017). Školska pedagogija. Banja Luka: Comesgrafika.
  • Ilić, M. i Jerković, LJ. (2013). Recepcija neposrednih činilaca učiteljskog stu- dija. U Nastava i učenje (183–192). Užice: Učiteljski fakultet.
  • Ilić, P., Gajić, O. i Maljković, M. (2008). Kriza čitanja. Gradska biblioteka u Novi Sad–Beograd: „Nova škola”.
  • Jaus, H. P. (1978). Estetska recepcija. Beograd: Nolit.
  • Klajić, B. (1978). Rječnik stranih riječi. Zagreb: Nakladni zavod MH.
  • Kompetencija (1996). U A. Jakšić i P. Pijanović (ur.): Pedagoški leksikon (str. 242). Beograd: Zavod za udžbenike i nastavna sredstva.
  • Krstić, D. (1988). Psihološki rečnik. Beograd: IRO „Vuk Karadžić”.
  • Nađ Olajoš, A. (2013). Kriza čitanja u razrednoj nastavi. Metodički obzori, 8(1), 49–58. Nil, A. S. (2003). Slobodna deca Samerhila. Beograd: „Logos art”.
  • PISA (2009). Assessment Framework Key competencies in reading, mathematics and science. OECD 2009. Recommendation of the European Parliament and of the council on Key competences for lifelong learning. Official Journal of the European Union.
  • Rudakova, I. A. (2005). Didaktika – srednee professionalъnoe obrazovanie. Rostov-na-Donu: „Feniks”.
  • Sentočnik, S. (2011). Vzgoja in izobraževanje sve. Ljubljana. Zavod Republike Slovenije za školstvo.
  • Stepanovna Sidenko, A. (2006). O inovacionim i tradicionalnim modelima nastavnog procesa. Nastava i vaspitanje, 55(2), 109–121.
  • Stevanović, M. (1998). Metoda recepcija u nastavi. Tuzla: R & S.
  • Stojanović, S. (2007). Obrazovno-vaspitni efekti responsibilne i interak- tivne razredne nastave. (Neobjavljena doktorska disertacija). Banja Luka: Filozofski fakultet.
  • Hentig, H. (1997). Humana škola. Zagreb: Educa.
  • Hutorskoй, A. V. (2004). Sovremennaя didaktika: Učebnik dlя vuzov. SPB: Piter.