Pružanje usluga od strane organizacija na bazi učlanjenja

XXI vek – vek usluga i uslužnog prava (2020), str. 385-404

AUTOR(I): Dragan Bataveljić

DOI: 10.46793/XXIv-11.385B

Autor u radu analizira, u najkraćim crtama, ali što obuhvatnije, određene organizacije na bazi učlanjenja, njihove vrste i kriterijume za klasifikaciju, a posebno pružanje usluga korisnicima kojima je to najpotrebnije. Uloga tzv. organizacija na bazi učlanjenja je, danas, izuzetno velika, ali je njihov tačan (ili, bar, približan) broj, nedovoljno istražen, što se može reći i za rad, članstvo, strukturu, a posebno za pružanje usluga od strane ovih organizacija. Zato, autor u ovom radu, izdvaja nekoliko najvažnijih organizacija ove vrste, pojmovno ih određuje i poziva se na odgovarajuće važeće ustavne i zakonske odredbe Republike Srbije, koje regulišu navedenu materiju. Pritom, on vrši poređenje sa odgovarajućim dokumentima Evropske unije i ukazuje na nedostatke evropskog i nacionalnog zakonodavstva. Konačno, autor smatra da se brojni problemi u funkcionisanju navedenih organizacija i pružanju usluga mnogim korisnicima, mogu prevazići drugačijim tretmanom ove, izuzetno značajne, problematike. Tu se, posebno, misli na bolji teorijski pristup, uvođenje određenih akademskih disciplina na univerzitetima (društveno-humanističkim fakultetima), stalnom obrazovanju i ukazivanju na značaj navedenih organizacija (posebno za najugroženije kategorije stanovništva, kojima je namenjeno pružanje njihovih usluga).

organizacije na bazi učlanjenja, udruženja potrošača, Crveni krst, ekološki pokreti, udruženja ratnih i mirnodopskih vojnih invalida, omladinske organizacije, Ustav Republike Srbije.