O ulogama „zelenih“ poreza kao ekonomskih instrumenata za zaštitu životne sredine

XXI vek – Usluge i prava korisnika (2020) str. 715-725

AUTOR(I): Predrag Stojanović

DOI: 10.46793/UPK20.715S

Decenijama unazad države prihvataju i u svoje pravne sisteme uvode različite poreske oblike putem kojih se teži instalirati koncept održivog razvoja. Korektivna uloga ekoloških poreza, mogla bi se dvojako posmatrati. Posmatrano sa stanovišta ekonomske paradigme – najznačajnija je uloga internalizacije eksternih troškova. Posmatrano sa stanovišta ekološke paradigme – najznačajnijom se čini stimulativna uloga sa ciljem konstantnog podsticanja racionalnosti u korišćenju oskudnih prirodnih resursa. Fiskalna uloga ekoloških poreza trebalo bi se činiti značajnom samo u onoj meri u kojoj doprinosi funkciji dodatnog izvora sredstava za finansiranje onih javnih rashoda koji su vezani za zaštitu životne sredine.

ekološki porezi, zeleno oporezivanje, održivi razvoj, životna sredina, ekološke naknade, akcize, dvostruka dividenda.

• Baxter, B., A Theory of Ecological Justice, Routledge, London, New York, 2005.
  • Bejaković, P., O uvođenju ekoloških poreza u odabranim razvijenim zemljama, Porezni vjesnik, br. 6/2016.
  • Begović, B., Labus, M., Jovanović, A., Ekonomija za pravnike, Beograd, 2008.
  • Dias Soares, C., The design features of environmental taxes: doctoral thesis, London School of Economics, London, 2011.
  • Garrett, H., The Tragedy of the Commons, Science, Vol. 162, 1968.
  • Ilić-Popov, G., Ekološki porezi, Beograd, 2000.
  • Ilić-Popov, G., Implementacija ekoloških poreza u zemljama u tranziciji, Industrija, br. 3/2007.
  • Jelčić, B., Javne financije: drugo izdanje, Zagreb, 2001.
  • Jelčić, Ba., Jelčić, B., Porezni sustav i porezna politika, Zagreb, 1998.
  • Persson, Å, Choosing environmental policy instruments: Case studies of municipal waste policy in Sweden and England: doctoral thesis, London School of Economics, London, 2007.
  • Popov, Đ, Politike zaštite životne sredine: Ekonomsko-pravni aspekti, Zbornik radova Pravnog fakulteta u Novom Sadu, br. 3/2011.
  • Perović, D., Rešavanje problema ekoloških eksternalija primenom ekonomskih instrumenata u oblasti zaštite životne sredine: doktorska disertacija, Univerzitet u Nišu, 2019.
  • Peru, F., Za filozofiju novog razvoja, Beograd, 1986.
  • Pušić, LJ., Da li je ideja o održivom razvoju održiva, Teme, god: XXXVI, br. 2/2012. Schob, R., The Double Dividend Hypothesis of Environmental Taxes: A Survey, CESifo Working Paper, No. 946.
  • Smarzynska Javorcik, B., Wei, S., PollutionHavensandForeignDirectInvestment:DirtySecretor Popular Myth?, Contributions to Economic Analysis & Policy, Volume 3, Issue 2, Article 8, 2004.
  • Stiglic, DŽ., Ekonomija javnog sektora: drugo izdanje, Beograd, 2008.
  • Stojanović, M., Efikasnost poreza u rešavanju ekoloških problema: doktorska disertacija, Univerzitet u Nišu, 2016.
  • Zindović, I., Oblici pravne odgovornosti u kontekstu zaštite životne sredine, Evropsko zakonodavstvo, br. 2/2012.
  • https://www.ifo.de/DocDL/cesifo_wp946.pdf (14.04.2020);
  • https://www.nber.org/papers/w8465.pdf (14.04.2020);
  • https://www.cleanenergywire.org/news/climate-after-corona-green-stimulus-package-could-boost-economic-recovery (14.04.2020).