О улогама „зелених“ пореза као економских инструмената за заштиту животне средине

XXI век – Услуге и права корисника (2020) стр. 715-725

АУТОР(И): Предраг Стојановић

DOI: 10.46793/UPK20.715S

Деценијама уназад државе прихватају и у своје правне системе уводе различите пореске облике путем којих се тежи инсталирати концепт одрживог развоја. Корективна улога еколошких пореза, могла би се двојако посматрати. Посматрано са становишта економске парадигме – најзначајнија је улога интернализације екстерних трошкова. Посматрано са становишта еколошке парадигме – најзначајнијом се чини стимулативна улога са циљем константног подстицања рационалности у коришћењу оскудних природних ресурса. Фискална улога еколошких пореза требало би се чинити значајном само у оној мери у којој доприноси функцији додатног извора средстава за финансирање оних јавних расхода који су везани за заштиту животне средине.

еколошки порези, зелено опорезивање, одрживи развој, животна средина, еколошке накнаде, акцизе, двострука дивиденда.

• Baxter, B., A Theory of Ecological Justice, Routledge, London, New York, 2005.
  • Бејаковић, П., О увођењу еколошких пореза у одабраним развијеним земљама, Порезни вјесник, бр. 6/2016.
  • Беговић, Б., Лабус, М., Јовановић, А., Економија за правнике, Београд, 2008.
  • Dias Soares, C., The design features of environmental taxes: doctoral thesis, London School of Economics, London, 2011.
  • Garrett, H., The Tragedy of the Commons, Science, Vol. 162, 1968.
  • Илић-Попов, Г., Еколошки порези, Београд, 2000.
  • Илић-Попов, Г., Имплементација еколошких пореза у земљама у транзицији, Индустрија, бр. 3/2007.
  • Јелчић, Б., Јавне финанције: друго издање, Загреб, 2001.
  • Јелчић, Ба., Јелчић, Б., Порезни сустав и порезна политика, Загреб, 1998.
  • Persson, Å, Choosing environmental policy instruments: Case studies of municipal waste policy in Sweden and England: doctoral thesis, London School of Economics, London, 2007.
  • Попов, Ђ, Политике заштите животне средине: Економско-правни аспекти, Зборник радова Правног факултета у Новом Саду, бр. 3/2011.
  • Перовић, Д., Решавање проблема еколошких екстерналија применом економских инструмената у области заштите животне средине: докторска дисертација, Универзитет у Нишу, 2019.
  • Перу, Ф., За филозофију новог развоја, Београд, 1986.
  • Пушић, Љ., Да ли је идеја о одрживом развоју одржива, Теме, год: XXXVI, бр. 2/2012. Schob, R., The Double Dividend Hypothesis of Environmental Taxes: A Survey, CESifo Working Paper, No. 946.
  • Smarzynska Javorcik, B., Wei, S., Pollution Havens and Foreign Direct Investment: Dirty Secret or Popular Myth?, Contributions to Economic Analysis & Policy, Volume 3, Issue 2, Article 8, 2004.
  • Стиглиц, Џ., Економија јавног сектора: друго издање, Београд, 2008.
  • Стојановић, М., Ефикасност пореза у решавању еколошких проблема: докторска дисертација, Универзитет у Нишу, 2016.
  • Зиндовић, И., Облици правне одговорности у контексту заштите животне средине, Европско законодавство, бр. 2/2012.
  • https://www.ifo.de/DocDL/cesifo_wp946.pdf (14.04.2020);
  • https://www.nber.org/papers/w8465.pdf (14.04.2020);
  • https://www.cleanenergywire.org/news/climate-after-corona-green-stimulus-package-could-boost-economic-recovery (14.04.2020).