Prigovor u upravnom postupku i zaštita prava korisnika javnih usluga

XXI vek – Usluge i prava korisnika (2020) str. 683-701

AUTOR(I): Milan Rapajić

DOI: 10.46793/UPK20.683R

Zakon o opštem upravnom postupku iz 2016. godine je istinski nov zakon koji je uveo niz novina kako u sistem pravnih sredstava, tako i neke nove vidove upravnih postupanja, kao što su donošenje garantnih akata, zaključenje upravnih ugovora, pružanje javnih usluga (doduše to nisu jedine novine, a i od ovih navedenih autor obraća samo pažnju na neke uzimajući u obzir temu naslovljenog rada). U članku autor se dotiče novog po zakonskoj dikciji pravnog sredstva – prigovora. Postavlja se pitanje da li je uopšte suštinski reč o pravnom sredstvu ili inicijalnom aktu za pokretanje upravnog postupka. Može se dovesti i u pitanje da li je prigovor opravdan vid zaštite korisnika javnih usluga.

Kada je reč o pružanju javnih usluga autor ukazuje da se one ne vrše u upravnom postupku, i ako bi manje detaljna analiza mogla da dovede do zaključka da je upravo o tome reč. Između upravnog postupka i pružanja javnih usluga postoje razlike. Pružanje javnih usluga ne bi trebalo da bude regulisano procesnim zakonom kome je cilj donošenje odluke – upravnog akta u ovom slučaju. U upravnom postupku se dobija pravna zaštita korisnika javnih usluga. U to da li će ona biti efikasna, a upravo zbog svih karakteristika prigovora autor izražava sumnju.

Zakon o opštem upravnom postupku iz 2016. godne; prigovor; pravna priroda; upravno postupanje; pružanje javnih usluga; zaštita korisnika.

• Blažić, Đ., Priručnik za primjenu Zakona o upravnom postupku, 2015.
  • Vučetić, D., O globalnim trendovima u kodifikovanju upravnog postupanja, Zbornik radova Pravnog fakulteta u Nišu, br. 78/2018.
  • Dimitrijević, P., Upravno pravo, Niš, 2016.
  • Dimitrijević,P., Reforma upravnog postupka, Zbornik radova: Vladavina prava i pravna država u regionu, Istočno Sarajevo, 2014.
  • Đerđa, D., Reforma sustava pravnih lijekova prema Novom Zakonu o općem upravnom postupku, Zbornik radova: Modernizacija općeg upravnog postupka i javne uprave u Hrvatskoj, Zagreb, 2009.
  • Ivanović, S., Novi Zakon o upravnom postupku – Komentar, Podgorica, 2015.
  • Lilić, S., Zakon o opštem upravnom postupku, Anatomija zakonskog projekta sa modelom za generalnu rekonstrukciju ZUP-a, Beograd, 2019.
  • Lončar, Z., O Nacrtu Zakona o opštem upravnom postupku, Pravna riječ, br. 35/2013.
  • Lončar, Z., Pravna sredstva u Novom Zakonu o opštem upravnom postupku, Zbornik radova Pravnog fakulteta u Novom Sadu, br. 4/2017.
  • Marković, R., Upravno pravo – opšti deo, Beograd, 2002.
  • Milkov, D., Povodom Nacrta Zakona o opštem upravnom postupku, Korak napred ili deset u stranu, Zbornik radova Pravnog fakulteta u Novom Sadu, br. 1/2012.
  • Milkov, D., Radošević, R., Neke novine u Zakonu o opštem upravnom postupku –
  • „upravno postupanje“,Zbornik radova Pravnog fakulteta u Novom Sadu, br. 3/2016.
  • Milkov, D., Upravno pravo II – upravna delatnost, Novi Sad, 2017.
  • Milkov, D., Radošević, R., Prigovor u upravnom postupku, Zbornik radova Pravnog fakulteta u Novom Sadu, br. 4/2018.
  • Milovanović, D., Cucić, V., Nova rešenja Nacrta Zakona o opštem upravnom postupku u kontekstu reforme javne uprave u Srbiji, Pravni život, br. 10/2015.
  • Pajvančić, M., Komentar Ustava Republike Srbije, Beograd, 2009.
  • Radošević, R., Pružanje javnih usluga u oblasti biomedicine, Zbornik radova Pravnog fakulteta u Novom Sadu, br. 3/2018.
  • Cucić, V., Fino podešavanje Zakona o opštem upravnom postupku, Anali Pravnog fakulteta u Beogradu, br. 2/2018.
  • Verwaltungsgerichtsordnung (VwGO) https://www.gesetze-im-internet.de/vwgo/VwGO.pdf.
  • Prijedlog Zakona o općem upravnom postupku, https://sabor.hr/sites/default/files/uploads/sabor/2019-01-18/075817/PZE_168.pdf.