Etički i pravni aspekti uzimanja organa od umrlih maloletnih lica

XXI vek – Usluge i prava korisnika (2020) str. 483-500

AUTOR(I): Tamara Mladenović

DOI: 10.46793/UPK20.483M

Transplantacija organa je, kao izuzetno zahtevna, ali važna medicinska intervencija, oduvek pružala značajan prostor suprotstavljanju različitih pravnih i etičkih principa. Razmatranjem mogućnosti da se u ulozi donora pojavi osetljiva kategorija lica, kao što su maloletnici, taj prostor se dodatno proširuje. Međutim, dok se iz navedenih razloga zabranjuje transplantacija organa sa živih maloletnih lica, kadaverična transplatacija organa sa umrle dece je legalna u pravu Republike Srbije. U radu se analizira upravo ovakvo, zakonski regulisano doniranje organa, koje podrazumeva mogućnost uzimanja organa od preminulog maloletnog lica.

Dok sa jedne strane postoji rastuća potreba za uzimanjem organa od dece u cilju njihove transplantacije i očuvanja života drugog deteta odgovarajućeg uzrasta, ovakva odluka ima značajan emotivni uticaj, pre svega, na roditelje deteta. Budući da se roditelji pojavljuju kao jedini ovlašćeni titulari prava na odlučivanje o saglasnosti sa transplantacijom organa preminulog maloletnika, neophodno je analizirati prirodu prava koje oni poseduju nad telom i organima deteta. Takođe, važno je ukazati na potrebu za detaljnijim pravim uređenjem uslova za obavljanje transplantacije, kao i na nužnost obezbeđenja autonomije volje maloletnog lica u pogledu doniranja organa, koju bi ono moglo ostvariti za života.

doniranje organa, preminuli maloletnici, saglasnost roditelja, kadaverična transplantacija, autonomija volje davaoca.

• Bouiler, W., Sperm, Spleens, and Other Valuables: The need to Recognize Property Rights in Human Body Parts, Hofstra Law Review, No. 3/1995.
  • Brazier, M., Organ retention and return: problems of consent, Symposium on consent and confidentiality, Manchester, 2002.
  • Brierley, J., Hasan, A., Aspects of deceased organ donation in paediatrics, British Journal od Anaesthesia, Vol. 108, Supplement 1, January/2012.
  • Büchler, A., Regulating the Sacred Organ Donation and Transplantation: Autonomy and Integrity of the Person or Social Responsibility of the Body?, The Straus Institute Working Paper, No. 01/2012.
  • Van Assche, K. i dr., Livingtissueandorgandonationbyminors:Suggestionstoimprovethe regulatoryframeworkinEurope, Medical Law International, No. 1-2/2016.
  • Vlašković, V., Pravni i etički aspekti doniranja organa sa živih i punoletnih lica nesposobnih za rasuđivanje, Zbornik radova: Uslužno pravo, Kragujevac, 2013.
  • Vlašković, V., Usluge preduzimanja većih medicinskih zahvata nad detetom sa aspekta vršenja roditeljskog prava, Zbornik radova: Savremeni pravni promet i usluge, Kragujevac, 2018.
  • Vodinelić, V., Građanskopravo, Uvod u građansko pravo i Opšti deo građanskog prava, Beograd, 2014.
  • Vuković, M., Milošević, Z., Moljević, N., Transplantacija jetre: Hirurški, etički i religijski pogled, Novi Sad, 2010.
  • Gams, A., Osnovi stvarnog prava, osmo izdanje, Beograd, 1980.
  • Engström, I., Ethical reflections on organ donation from children, Acta Paediatrica, Nurturing the child, Örebro, Sweden, No. 9/2011.
  • Herring, J., Chau, P.-L., My body, your body, our bodies, Medical Law Review, No. 1/2007. Herring, J., Medical Law and Ethics, Second edition, Oxford University Press, New York, 2008.
  • Matthews, P., Whose Body? People As Property, Current legal problems, Volume 36, No. 1/1983.
  • Moldovan, S., Organ Transplantation and the Orthodox Christian Argument For Love, Romanian Journal of Bioethics, No. 4/2009.
  • Mujović-Zornić, H., Donacija i transplantacija organa, Beograd, 2013.
  • Planojević, N., Živojinović, D., Promet delova čovekovog tela u našim novim propisima i Prednacrtu Građanskog zakonika, Pravni život, br. 10/2019.
  • Radišić, J., Medicinsko pravo, Beograd, 2008.
  • Rao, R., Property, Privacy, and the Human Body, Boston University Law Review, Vol. 80, No. 359/2000.
  • Rosof, B. D., The Worst Loss: How families heal from the death of a child, Henry Holt and Company, LLC, New York, 1995.
  • Sarnaik, A., Neonatal and Pediatric Organ Donation: Ethical Perspectives and Implications for Policy, Frontiers in Pediatrics, 2015.
  • Steinberg, D., Kidney transplants from youg children and the mentally retarded, Theoretical Medicine and Bioethics, No. 4/2004.
  • Quigley, M., Self-Ownership, Property Rights, and the Human Body, A legal and philosophical analysis, Bioetics and Law, Cambridge University Press, 2018.
  • Weiss, J. M., Perêz Blanco, A., Gelbart, B., Special issues in pediatric deceased organ donation, Intensive Care Medicine, No. 3/2019.