Biblioteka Asinija Poliona (bibliotheca asini pollionis): prva javna biblioteka u starom Rimu

XXI vek – Usluge i prava korisnika (2020) str. 367-376

AUTOR(I): Srđan Vladetić

DOI: 10.46793/UPK20.367V

Zahvaljujući grčkom uticaju, najpre pojedinaca, a zatim i osvajanjem, Rimljani dolaze u kontakt sa knjigama i bibliotekama. Prve rimske biblioteke bile su privatne kolekcije vojskovođa i bogatog sloja. Razvoj javnih biblioteka počinje krajem 1. veka p.n.e. osnivanjem biblioteke Asinija Poliona (Asinius Pollio). U radu će biti ukazano na to kada, kako i gde je ova biblioteka osnovana. Zatim, kakvim bibliotečkim fondom je raspolagala i ko je sačinjavao osoblje biblioteke. Na kraju, biće u ukazano i na usluge koje je ova biblioteka pružala svojim korisnicima, kao i na njen značaj i uticaj na rad drugih rimskih javnih biblioteka.

stari Rim, Asinije Polion, atrium Libertatis, javna biblioteka.

• Affleck, M. K., Roman Libraries During the Late Republic and Early Empire: with Special Reference to the Library of the Pliny the Elder, University of Queensland, 2012
  • Boyd, E., Public Libraries and Literary Culture in Ancient Rome, The University of Chicago Press, 1915.
  • Gaj Plinije Mlađi, Pisma, preveo Vilhar A., Srpska književna zadruga, Beograd, 1982.
  • Gaj Svetonije Trankvil, Dvanaest rimskih careva, prijevod Hosu S., Naprijed, Zagreb, 1978.
  • Dio’s Roman History, with an English Translation by Earnest Cary, Vol. VIII, London,:William Heinemann, New York: G. P. Putnam’s Sons, 1925.
  • Dix, T. K., Public Libraries in Ancient Rome: Ideology and Reality, Libraries & Culture, Vol. 29, No. 3/1994.
  • Kason, L., Biblioteke starog, sveta (prevod: Ljubanović G.), Clio, 2004.
  • Kvint Horacije Flak, Celokupna dela, I, prevod Atanasijević M., Narodna biblioteka Vuk Karadžić,Kragujevac, 2005.
  • Livy, with an English Translation, Vol. XIII, translated by Schlesinger, A. C., London, William Heinemann LTD, Cambridge, Massachusetts, Harvard University Press, 1951
  • Martial, Epigrams, with an English Translation by Walter, C. A., Ker, M. A.,, Cambridge, Massachusetts, Harvard University Press, London, William Heinemann LTD, 1950.
  • Marko Fabije Kvintilijan, Obrazovanje govornika, Veselin Masleša, Sarajevo, 1985.
  • Marko Tulije Ciceron, Pisma Atiku, II, prevod: Savić J., Vidović, G., Dimitrijević, D., Fedon, Beograd, 2013.
  • Marcus Vitruvius Pollio, Deset knjiga o arhitekturi, prevod Lopac, M., Svjetlost, Zagreb, 1990. Nichols, F. M.,The Marvels of Ancient Rome or a picture of golden city, London: Ellis and Elvey, Rome: Spithoever, 1889.
  • Ovid, Tristia: ex Ponto, with an English Translation by Wheller, A. L., Cambridge, Massachusetts, Harvard University Press, London, William Heinemann LTD, 1939.
  • Pliny, Natural History, with an English translation by Rackham, H., Vol. II, Cambridge, Massachusetts, Harvard University Press, London, William Heinemann LTD, 1961.
  • Plutarh, Usporedni životopisi, I, August Cesarec, Zagreb, 1988.
  • Petronije Arbiter, Satirikon, Srpska književna zadruga, Beograd, 1976.
  • C. Suetonii Tranquili, DeGrammaticisetRethoribus, GISSAE, Prostat apud 10 Rickerum, 1854. Fotheringham, J. K., Eusebii Pamphili Chronici canones. London: Humphrey Milford, 1923. Harris, M. H., HistoryoflibrariesintheWesternWorld, Metuchen, N.J., 1995.
  • Herodotova Istorija, Arsenić, M., Matica srpska, 1959, Novi Sad. Clark, J. W., The Care for Books, Cambridge University Press, 1901.
  • Cicero, Oratory and Orators, with his Letters to Quintus and Brutus, tranaslated or edited by J. S. Watson, London: George Bell and Sons, York Street, Covent Garden, 1891.
  • The Geography of Strabo with an Engish Translation by Horace Leonard Jones, vol. 6, London, William Heineman LTD, Cambridge, Massachusetts, Harvard University Press, 1960.
  • The Letters of Cassiodorus, with Translation by Hodgkin, T., London: Henry Frowde, 1886.
  • The Correspodence of Marcus Cornelius Fronto, Edited and for the first time translated by Haines, M. A., London,:William Heinemann, New York: G. P. Putnam’s Sons, 1919.
  • TheAtticNightsofAulusGellius, Translated into English by W. Beloe, Vol. I, printed for J. Jonson, St. Paul’s Church-Yard, 1795.