Usluge od opšteg (javnog) interesa – model za unapređenje njihovog pružanja

XXI vek – Usluge i prava korisnika (2020) str. 329-345

AUTOR(I): Mirjana Knežević

DOI: 10.46793/UPK20.329K

U radu se razmatraju dostignuti nivo, mogućnosti i pravci reformi u oblasti vršenja delatnosti od opšteg interesa, tj. pružanja usluga od opšteg (javnog) interesa i njihovog značaja za privredu Srbije. Cilj rada je usmeren na analizu i ocenu zakonskih rešenja pravnog položaja javnih preduzeća i delatnosti od opšteg interesa. Javna preduzeća pored zadovoljenja opšteg (javnog) interesa, imaju i obavezu u tržišnom poslovanju da zadovolje kriterijume komercijalnog uspeha. Kroz procese reorganizacije javnih preduzeća i unapređenje javno-privatnog partnerstva doprinelo bi se jačanju efikasnosti javnog sektora, i poboljšanju u pružanju usluga od opšteg (javnog) interesa. Kroz liberalizaciju delatnosti od opšteg društvenog značaja koju javna preduzeća obavljaju, i implementaciju javno-privatnog partnerstva kao modela za unapređenje njihovog pružanja, dolazi do povećanja efikasnosti ne samo javnog sektora, već cele privrede Srbije. Javno-privatno partnerstvo predstavlja dijalog privatnog i javnog sektora u cilju stvaranja novog kvaliteta realizacije javnog interesa, i pružanja usluga od opšteg (javnog) interesa. Privatni i javni interes treba da se posmatraju u kontekstu javno-privatnog partnerstva kao celine, gde se javni interes ostvaruje u jednoj novoj, kvalitetnijoj dimenziji sa aspekta krajnjeg potrošača.

javna preduzeća, usluge od opšteg (javnog) interesa, javno- privatno partnerstvo.

• Andrić, M., Revizijajavnogsektora, Subotica 2012.
  • Vuković, B., Andrić, M., Analiza sistema interne finansijske kontrole javnog sektorau zemljama Zapadnog Balkana, Anali Ekonomskog fakulteta u Subotici, vol. 53, br. 37/2017.
  • Dabić, LJ., Koncesije u pravu zemalja Centralne i Istočne Evrope, Beograd, 2002.
  • Dabić, LJ., Koncesije kao posebna forma javno-privatnog partnerstva, Pravna riječ, br. 32/2012.
  • Dabić, LJ., Prilog za uspostavljanje nove naučne discipline: pravo revizije javnog sektora, Anali Pravnog fakulteta u Beogradu, god. LXVI, br. 3/2018.
  • Dabić, LJ., Harmonizacija domaćih propisa o javnim preduzećima sa propisima Evropske unije, Ekonomski vidici, br. 4/ 2005.
  • Dobardžić, A., Javno – privatno partnerstvo: model unapređenja efikasnosti javnog sektora u Republici Srbiji, naučne publikacije državnog univerziteta u Novom Pazaru, br. 2(2)/2019.
  • Zakon o javnim preduzećima, Službeni glasnik RS, br. 15/2016 i 88/2019.
  • Zakon o javno-privatnom partnerstvu i koncesijama, Službeni glasnik RS, br. 88/2011, 1- 5/2016 i 104/2016.
  • Zakon o postupku registracije u agenciji za privredne registre, Službeni glasnik RS, br. 99/2011, 83/2014 i 31/2019.
  • Zakon o privrednim društvima, Službeni glasnik RS, br. 36/2011, 99/2011, 83/2014 – dr. zakon, 5/2015, 44/2018, 95/2018 i 91/2019)
  • Jovanović, A., Razvojni potencijal javno-privatnog partnerstva u Republici Srbiji, Institut za ekonomiku i finansije, Revizor, Časopis za teoriju i praksu, br. 78/2017.
  • Knežević M., Mićić V., Restructuring of Large Public Enterprises – The Condition of Efficient Economic Development of Serbia, Calitatea-acces la success, 2015, Vol. 16, no. 145/April.
  • Knežević, M., Further process of public – private partnership implementation (EU, Serbia and neighboring countries), Teme, br. 39 (2)2015.
  • Knežević, M., Institucionalni okvir razvoja partnerstva javnog i privatnog sektora u Srbiji, Zbornik radova: Institucionalne promene kao determinanta privrednog razvoja Srbije, Kragujevac, 2013.
  • Knežević, M., Jovanović, Z., Urdarević, B., Uspostavljanje javno-privatnog partnerstva u javnim preduzećima, Teme, br. 2/2012, TM G. XXXVI.
  • Savić Božić, D., Javno-privatno partnerstvo, Zbornik radova: Savremeni pravni promet i usluge, Kragujevac, 2018.
  • Tica, D., Vidović, A., Kurtović, A., Optimal Number of Employees in Electric Power Distribution Companies, Serbian Journal of Engineering Management, Vol. 2, No. 1/2017.
  • Šćepanović, M., Pozitivni i negativni efekti izlaska JP EPS na berzu, Pravo i privreda, broj 1 – 3/2014.
  • Green paper on Public-Private partnerships and Community Law on Public Contracts and Concessions, COM (2004) 327 Dostupno na: http://europa.eu/legislation_summaries/internal_market/businesses/public_procurement/l22012_en.htm