Zaštita prava putnika povodom ugovora o organizovanju putovanja

XXI vek – Usluge i prava korisnika (2020) str. 259-272

AUTOR(I): Andrej Mićović

DOI: 10.46793/UPK20.259M

Predmet pravne analize u ovom radu su pravni mehanizmi zaštite putnika pre zaključenja ugovora (pravo na predugovorno obaveštavanje), pre otpočinjanja putovanja (pravo na ustupanje ugovora i pravo na odustanak) i prava putnika u slučaju neizvršenja ugovora o organizovanju putovanja (pravo da zahteva uredno ispunjenje, pravo na umanjenje cene, pravo na raskid ugovora, a u vezi s tim i pravo na naknadu štete). U radu je izvršena uporedna analiza postojećih pravila sadržanih u Zakonu o zaštiti potrošača i novopredloženih pravila sadržanih u Nacrtu Zakona o zaštiti potrošača, koje su donete po uzoru na odredbe Direktive EU 2015/2302.

ugovor, zaštita, putnik, organizovanje putovanja, odustanak, obaveštavanje.

• Vujisić, D., Mićović, A., Turističko pravo, Vrnjačka Banja, 2017
  • Vujisić, D., Mićović, A., Poslovanje i usluge turističko-ugostiteljskih subjekata, Kragujevac, 2016
  • Vujisić D,. Ugovor o organizovanju putovanja – posebna prava ugovornih strana, Zbornik: XXI vek – vek usluga i uslužnog prava, knj. 3, Kragujevac, 2012
  • Grant, D., Mason, S., Bunce, S., Holiday Law – The Law Relating to Travel and Tourism, 6th Edition, 2018.
  • Mićović, A., Obaveze organizatora putovanja, Zbornik: Savremeni pravni promet i usluge, Kragujevac, 2018.
  • Ninane, Y., L’ étendue de l’ obligation de remplacement du vendeur en cas de défaut de conformité d’ un bien de consommation installé par le consommateur, DCCR, br. 98/13.
  • Pisuliński, J., Zoll, F., Szpunar, M., Termination and Reduction of Performance, u: Principles of the Existing EC Contract Law (Acquis Principles), Contract II, General Provisions, Delivery of Goods, Package Travel and Payment Services, Sellier, European Law Publishers, Munich, 2009.
  • Prager, S., Liability for Improper Performance of the Holiday Contract: The New Regime, u: Franceschelli, V., Morandi, F., Torres, C., (ur.), The New Package Travel Directive, Estoril, Lisabon, 2017.
  • Radović V., Predlog nove Direktive o paket aranžmanima i povezanim putničkim aranžmanima, u: Usklađivanje poslovnog prava Srbije sa pravom EU, Pravni fakultet Univerziteta u Beogradu, Beograd, 2014.
  • Chapman, M., Prager, S., Harding, J., Saggerson on Travel Law and Litigation, Wildy, Simmonds & Hill Publishing, 5th ed., London, 2013.

Pravni izvori

• Direktiva EU 2015/2302 o putovanjima u paket aranžmanima i povezanim putnim aranžmanima, Sl. list EU, br. L 326 od 11.12.2015. godine, str. 1 – 33.
  • Zakon o zaštiti potrošača, Sl. glasnik RS, br. 62/14, 6/16 – dr. zakon. Zakon o zaštiti potrošača, Sl. glasnik, br. 73/2010.
  • Zakon o obligacionim odnosima, Sl. list SFRJ, br. 29/78, 39/85, 57/89, Sl. list SRJ, br. 31/93, Sl. list SCG, br. 1/03 – Ustavna povelja.
  • Zakon o turizmu, Sl. glasnik RS, br. 17/2019.
  • Nacrt Zakona o zaštiti potrošača, dostupno na: https://www.paragraf.rs/dnevne-vesti/081119/081119-vest16.html