XXI vek – Usluge i prava korisnika (2020) str. 21-38

AUTOR(I): Snežana Miladinović

DOI: 10.46793/UPK20.021M

Predmet ovog rada su prava korisnika usluga. Bavićemo se pravima i zaštitom prava koja pripadaju finalnim potrošačima i poslovnim kupcima, po osnovu ugovora o pružanju usluga, u kom jedna strana, davalac usluga, preuzima obavezu da pruži uslugu drugoj strani, primaocu usluga, u zamjenu za cijenu, odnosno, ekvivalentnu novčanu naknadu.

Analiziraćemo pristup autora teksta DCFR pravima i zaštiti prava korisnika usluga, a posebno, sadržinu i domete opštih i posebnih pravila sadržanih u ovom tekstu. Autori DCFR su, ne bez razloga, značajnu pažnju i prostor posvetili pravnom regulisanju ugovora o pružanju usluga, što uz Direktivu EU o uslugama, čini jedinstven pravni mehanizam koji ima za cilj da afirmiše slobodu kretanja usluga i obezbijedi efikasnu zaštitu prava njihovih korisnika.

prava korisnika usluga, finalni potrošači, poslovni kupci, DCFR, Direktiva EU o uslugama, garancija nivoa kvaliteta usluga, kodeks profesionalnog ponašanja

• Bakić, O., Ljubojević, Č., Živković, A., Menadžment usluga u savremenoj ekonomiji, Beograd, 1998.
  • Biblija, Sveto pismo Staroga i Novoga zaveta, Beograd, 2012.
  • Božanić, V., Stokić, D., Normativnoregulisanjekvaliteta, Beograd, 2010.
  • Vekas, L., Prilozi istorijskoj i uporednopravnoj oceni Mađarskog građanskog zakonika, European Lawyer Journal, Evropski pravnik, vol. XIII, br. 1/2015.
  • Veljković, S., Marketing usluga, Beograd, 2009.
  • Vilus, J., Direktiva evropskog parlamenta i Saveta 2006/123 o uslugama na unutrašnjem tržištu, Evropsko zakonodavstvo, br. 23-24/08.
  • Von Bar C., Beale H., Clive E. and Schulte-Nölke H., Principles, Definitions and Model Rulesof European Private Law – Draft Common Frame of Reference (DDCFR) Outline Edition; Academic contributors and funders, Sellier, European law publishers GmbH, Munich, 2009. Von Bar C., Evropski razmišljati o privatnom pravu, European Lawyer Journal,
  • Evropski pravnik, vol. XIII, br. 1/2015.
  • Vujić, V., Preduzetništvo i menadžment u uslužnim delatnostima, Rijeka, 2010.
  • Vukadinović, R., Pravo EU, Kragujevac, 2006.
  • Grönroos C., Gummerus J., The service revolution and its marketing implications: service logic vs service-dominant logic, Managing Service Quality, 2014, Vol. 24 Iss: 3.
  • Dabović Anastasovska, J., Gavrilović, N., Zaštita “slabije” strane kod ugovora o uslugama u novom evropskom ugovornom pravu: modaliteti, dileme i perspektive, Zbornik radova: Usluge i zaštita korisnika, Kragujevac, 2015.
  • Jelinić, S., Pravna regulativa i pružanje usluga u suvremenom životu, Zbornik radova: Savremeni pravni promet i usluge, Kragujevac, 2018.
  • Kant, I., Zasnivanje metafizike morala, Beograd, 2008.
  • Kostić, M., Menadžent totalnim kvalitetom, Beograd, 2007. Laertije, D., Život i djela istaknutih filozofa, Beograd, 2003. Ljubojević, Č., Marketing usluga, Beograd, 1996.
  • Mićović, M., Heterogenost usluga i homogenost uslužnih pravnih pravila, Zbornik radova: XXI vek – vek usluga i Uslužnog prava, Kragujevac, 2011.
  • Mićović, M., O uslovnom Uslužnom pravu, Zbornik radova: Sloboda pružanja usluga i pravna sigurnost, Kragujevac, 2019.
  • Mićović, M., Privredno pravo, Kragujevac, 2010.
  • Mićović, M., Zaštita prava potrošača, Kragujevac, 2009.
  • Miladinović, S., Nivoi pravne zaštite korisnika usluga, Zbornik radova: Usluge i zaštita korisnika, Kragujevac, 2015, str.27-48.
  • Miladinović, S., Pojedini ugovori o pružanju usluga u svijetlu Zajedničkog referentnog okvira za privatno pravo (Draft Common Frame of references for private Law), Zbornik radova: Uslužno pravo, Kragujevac, 2013.
  • Miladinović, S., Ugovor o pružanju usluga u odredbama Zajedničkog referentnog okvira za evropsko privatno pravo (Draft Common Frame of Reference for a European Private Law – DDCFR), Zbornik radova: Pravo i usluge, 2012.
  • Miladinović, S., Usluge i odgovornost, Zbornik radova: Usluge i odgovornost, Kragujevac, 2017.
  • Miladinović, S., Uslužna pravila (korak ka „kosmopolitskom pravu“ budućnosti),
  • Zbornik radova: Usluge i uslužna pravila, Kragujevac, 2016.
  • Njegoš, Petar II Petrović, Luča mikrokozma, Beograd, 2005.
  • Palević M., Elementi usluge kao posebnog oblika proizvoda, Zbornik radova: Sloboda pružanja usluga i pravna sigurnost, Kragujevac, 2019.
  • Palmer A., Principles of Services Marketing, 5th edition, McGraw Hill Publishing Company, England, 2008.
  • Pekić, B., Marginalije i moralije – misli, Novi Sad, 2008.
  • Platon, Protagora, Gorgija, Beograd, 1968.
  • Principles, Definitions and Model Rules of European Private Law – Draft Common Frame of Reference (DCFR) Outline Edition; Prepared by the Study Group on a European Civil Code and the Research Group on EC Private Law (Acquis Group); Based in part on a revised version of the Principles of European Contract Law; Edited by Christian von Bar, Eric Clive and Hans Schulte-Nölke and Hugh Beale, Johnny Herre, Jérôme Huet, Matthias Storme, Stephen Swann, Paul Varul, Anna Veneziano and Fryderyk Zoll – Sellier, European Law Publishers, 2009.
  • Raković, R., Kvalitetom do poslovne izvrsnosti, Beograd, 2006.
  • Rodin, S., Direktiva Evropske unije 123/2006 o uslugama – doseg i opravdanja, Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu, br. 59(1) 2009.
  • Roterdamski, E., Pohvali ludosti, Beograd, 2002.
  • Savković, V., Pravo unutrašnjeg tržišta Evropske unije – privatnopravni aspekti
  • (horizontalno neposredno dejstvo četiri slobode), Podgorica, 2019.
  • Ušćumlić, D., Babić, J., Kvalitet i menadžment kvalitetom, Beograd, 2015.
  • Hojnik, J., EU Internal Market and National Tradition and Culture: Any Room for Market Decentralisation? Croatian Yearbook of European Law and Policy, no. 8/2012.
  • Hojnik, J., The servitization of industry: EU law implications and challenges, Common Market Law Review, no. 53/2016, Issue 6.
  • Ciceron, Država, Beograd, 2002.