VIRTUELNI MUZEJ UMETNOSTI KAO OBRAZOVNI SADRŽAJ IKT U NASTAVI LIKOVNE KULTURE (TEORIJ­SKI ASPEKT)

Nauka i nastava u vaspitno-obrazovnom kontekstu (2020), (str. 417-430)

AUTOR(I): ALEKSANDAR J. MITROVIĆ

E-ADRESA: mitrovicart@gmail.com

DOI:10.46793/STEC20.417M

Obrazovni cilj nastave likovne kulture jeste usvajanje vizuelne pismenosti i likovne izražajnosti. Učenje uz pomoć informaci- ono-komunikacionih tehnologija (IKT) podrazumeva korišćenje digital- nih uređaja u cilju delotvornog i kreativnog proširivanja znanja. Produk- cija elektronskog obrazovnog materijala svakodnevno se povećava i, zahva- ljujući internet mreži, dostupna je skoro na svim IKT uređajima. U ovom radu predstavljeni su virtuelni muzeji kao edukativni sadržaji IKT u nastavi likovne kulture, kao i njihov način primene u nastavi. Sadržaji koje prezentuju virtuelni muzeji pružaju interaktivnu i neinteraktivnu metodu učenja i istraživanja. Interaktivni edukativni sadržaji virtuel- nih muzeja često su u vidu edukativnih aplikacija ili veb-stranica koje se mogu nalaziti na IKT i imaju tačno zamišljene obrazovne ciljeve. Savre- meni pristup i upotreba IKT u nastavi likovne kulture pruža nove mogućnosti učenja koje se fokusiraju na estetski doživljaj i teorijski aspekt likovnog sadržaja. Imajući u vidu da je za usvajanje slikovnog sadr- žaja potrebno manje vremena nego za usvajanje verbalnog sadržaja, današnji pristup u likovnom obrazovanju podrazumeva korišćenje IKT.

virtuelni muzej, IKT u nastavi likovne kulture, e-učenje, vizualizacija.

• Bowen, J.  P.,  Bennett,  J.  &  Johnson,  J.  (1998).  Virtual  Visits  to  Virtual  Museums, 1–24. Retrieved May 8, 2020 from the World Wide Web https://www.researchgate.net/profile/Jonathan_Bowen/publication/251422313_Virtual_Visits_to_Virtual_Museums/links/5946612ba6fdccb93abe8f55/Virtual-Visits-to-Virtual-Museums.pdf.
  • Brown, K. & Mairesse, K. (2018). The definition of the museum through its social role. Curator the museum journal, 525–539.
  • Castle, M. C. (2004). Teaching in the virtuel museum. Paper presented at the Ontario Museum Associationʼs Colloquium on Learning in Museums VII, Peterborough, Ontario, 3–4. Retrieved May 11, 2020 from the World Wide Web https://members.museumsontario.ca/sites/default/files/members/colloq04castle.pdf.
  • Veltman, K. H. (2001). Developments in virtual museums, La crescita nel settore dei musei virtuali. In Museo contro Museo. Le strategie, gli strumenti, i resultati. Florence: Giunti, 263–286.
  • ICOM (2017). INTERNATIONAL COUNCIL OF MUSEUMS (ICOM). StatutesAs
  • amended and adopted by the Extraordinary General Assembly on 9th June 2017 (Paris, France). Retrieved May 11, 2020 from the World Wide Web https://icom.museum/wp-content/uploads/2018/07/2017_ICOM_Statutes_EN.pdf.
  • Insulander, E. & Selander S. (2010). Designs for learning in museum contexts. Designd for learning, Stockholm University, 8–21.
  • Liu, H. Y. (2006). The educational role of virtual art museums. Museology Quarterly, 20(1), 55–80.
  • Panina, N., Kazakov, V., Bartosh, N. & Emelyanov, P. (2013). Virtual Museum in Teaching Subjects in the Culture Area. Societal Studies, 5(2), 501–514.
  • Rotimi-Williams,  B.  (2018).  Impact  of  technology  on  traditional   museum collection storage and managment. International Journal of Computer Science and Mobile Computing, 46–51.
  • Selaković, K. (2012). Obrazovna uloga umetničkih muzeja. Zbornik radova 14. Užice: Učiteljski fakultet, 243–254.
  • Schweibenz, W. (1998). The „Virtual Museum”: New Perspectives for Museums to Present Objects and Information Using the Internet as a Knowledge Base and Communication System. In H. Zimmermann & V. Schamm (Hg.): Knowledge Management und Kommunikationssysteme, Workflow Management, Multimedia, Knowledge Transfer, Proceedings des 6. Internationales Symposium für Informationswissenschaft, 3–7. November 1998. Konstanz: UVK Verlagsgesellschaft mbH, 185–200.
  • Usal, Y. & Şirin, A. (2015). M-Learning in Art-Education. International Journal of Learning and Teaching, Firat University Education Faculty, 129–133.
  • Hedge, N. & Hayward, L. (2004). Redefining Roles: University E-Learning Contributing to Lifelong Learning in a Networked World?. United Kingdom: University of Glasgow, 128–145.
  • Hooper-Greenhill, E. (1994). The Educational Role of the Museum. London – New York: Routledge.
  • Huzjak, M. (2010). Obrazovanje na distanci i e-učenje u likovnoj kulturi. Metodika 20, 12.