PRUŽANJE MEDIJSKIH USLUGA I PRAVO PRIVATNOSTI

AUTOR(I): Jelena Vučković

Download FullPdf

DOI: 10.46793/XVMajsko.601V

Savremene tehnologije (internet) i digitalizaciju potpunosti su promenile način komunikacije među građanima i uticale na potpuno koncepcijski drugačije uređenje medijskog prostora. Građanima je pravo na slobodno izražavanje mišljenja, prikupljanja i objavljivanja informacija (pravo na slobodu medija) priznato kao jedno od osnovnih ljudskih prava garantovanih Ustavom i najznačajnijim međunarodnim dokumentima iz oblasti ljudskih prava. Ostvarivanje ovog prava danas je nezamislivo bez upotrebe savremenih tehnologija, čija je brojnost uslovila pojavu medijskog tržišta u okviru koga informacija postaje medijska usluga. Kako svako tržište implicira postojanje robe koja ima svoju tržišnu vrednost, informacija postaje predmet ”trgovine” na medijskom tržištu, što za sobom povlači niz otvorenih pitanja. U radu ćemo se baviti time kako informacija kao usluga može uticati na još jedno veoma važno ljudsko pravo, a to je pravo privatnosti građana. Ukoliko je opstanak medija uslovljen sposobnošću istog da podilazi ukusu publike, pitanje kvaliteta informacija u smislu njihove tačnosti, potpunosti i pravovremenosti, postaje problematično, jer pružaoci medijskih usluga u nameri da uslugu informisanja pruže brže od konkurencije, neretko prelaze granice prava pojedinaca da zaštite svoju privatnost. Ovo pogađa ne samo javne ličnosti, javne funkcionere, već i ”obične” građane koji pružaocima medijskih usluga postaju interesantni zbog mnoštva podataka koje ostavljaju dobrovoljno, a koje na medijskom tržištu dostižu neslućene vrednosti.

savremene tehnologije, digitalizacija, medijske usluge, pružaoci medijskih usluga, pravo privatnosti građana, javne ličnosti, javni funkcioneri.

• Vodinelić, V., Evropski standard slobode medija, Vrhovni sud Srbije, Bilten sudske prakse, Beograd, 2007.
  • Vučković, J., Medijsko pravo, Niš, 2018.
  • Dimitrijević, P., Vučković, J., Analiza medijskog zakonodavstva u Republici Srbiji, (el. članak) Sarajevo, 2018.
  • Dimitrijević, P., Pravo informacione tehnologije, Niš, 2014.
  • Jakšić, A., Evropskakonvencijao ljudkim pravima (komentar), Beograd, 2006. Pavlik, J., JournalismandNewMedia, New York, Columbia University Press, 2001.
  • Packard, A., Media Law and the Internet, Focus on the Internet (ed. B.G. Kutais), New York, 2016.
  • Pešić, M., Praksa Evropskog suda za ljudska prava koja se odnosi na slobodu izražavanja, master rad, Pravni fakultet u Nišu, 2015.
  • Prokopović, A. M., Transformacija tradicionalnih medija u novom tehnološkom okruženju, dok. disertacija, Beograd, 2016.
  • Zaštita ličnih podataka i novinarski izuzetak (2018), vodič za medije, Novi Sad.
  • Zakon o javnom infpormisanju i medijima, Sl. glasnik RS, br. 83/ 14.
  • Zakon   o   elektronskim   medijima,   Sl.    glasnik    RS,    br.    83/    14. Zakon o  oglašavanjuSl.  glasnik  RS,  br.  79/05  i  83/14  –  dr.  zakon.
  • Zakon  o  zaštiti  podataka  o  ličnostiSl.   glasnik   RS,   br.  87/18 Mediji o maloljetnicima u sukobu sa zakonom (2005), Medija centar, Sarajevo.
  • Ustav Republike Srbije, Sl. glasnik RS, br. 98/ 2006.