Sloboda pružanja usluga i pravna sigurnost (2019)  str. 247-257

AUTOR(I): Jasmina Labudović Stanković

Download FullPdf

DOI: 10.46793/XVMajsko.247LS

Investicioni fondovi su vrlo važni institucionalni investitori. Ogroman finansijski potencijal kojim raspolažu čini ih vrlo poželjnim učesnicima na finansijskim tržištima. Autor ovih redova je u ovom članku posvetio pažnju jednoj posebnoj vrsti investicionih fondova – privatnim investicionim fondovima. Ovi fondovi se po mnogo čemu razlikuju od javnih investicionih fondova, a pre svega, u pogledu načina prikupljanja kapitala. U radu ćemo se upoznati sa vrstama privatnih investicionih fondova, ali i vrstama njihovih ulaganja. Za ovu vrstu investicionih fondova ne važe ograničenja ulaganja imovine, što ukazuje na rizičnost njihovih investicija, ali i visok profit koji mogu da ostvare od takvih ulaganja.

privatni investicioni fondovi, investicioni fondovi preduzetničkog kapitala, investicioni fondovi koji obezbeđuju finansiranje na kredit, fondovi mešovitog finansiranja, investicioni fondovi specijalnih namena, finansijsko tržište.

• Vladetić, S., Fiducija u rimskom pravu i savremeni fiducijarni poslovi, Beograd, doktorska disertacija, 2010.
  • Vladetić, S., Osnovi trasta anglosaksonskog prava, Zbornik radova Pravnog fakulteta u Nišu, br. 58/2011.
  • Davis, S., Haltiwanger, J., Jarmin, R., Lerner, J., Miranda, J., Private equity and employment, Working Paper, Cambridge, 2011.
  • De Haan, J., Oosterloo, S., Schoenmaker, D., European financial markets and institutions, Cambridge, 2009.
  • Jääskeläinen, M., Maula, M., Murray, G., Profit Distribution and Compensation Structures in Publicly and Privately Funded Hybrid Venture Capital Funds, Research Policy, Vol 36, Issue 7, 2007.
  • Jovanović, N., Berzansko pravo, Beograd, 2009.
  • Kaplan, S., Strömberg, P., Leveraged Buyouts and Private Equity, Journal of Economic Perspectives, Vol 23, Number 1/2009.
  • Karajović, E., Dioklecijanov edikt o cenama, Kragujevac, 1997.
  • Caselli, S., Garcia-Apendini, E., Ippolito, F., Explaning returns in Private Equity Investments, dostupno na: https://www.researchgate.net/publication/228206151_Explaining_Returns_in_Private_Equity_Investments, 8. 4. 2019.
  • Labudović Stanković, J., Osnovna obeležja i vrste investicionih fondova, Zbornik radova: Usklađivanje pravnog sistema Srbije sa standardima Evropske unije, knj. 6, Kragujevac, 2018.
  • Metrick, A., Jasuda, A., The Economics of Private Investment Funds, The Review of Financial Studies, Vol 23, No 6/2010.
  • Stefanović, N., Privatni investicioni fondovi – vrste, organizacija i poslovanje na brzorastućim tržištima, Beograd, 2009.