Слобода пружања услуга и правна сигурност (2019)  стр. 247-257

АУТОР(И): Јасмина Лабудовић Станковић

DOI: 10.46793/XVMajsko.247LS

Инвестициони фондови су врло важни институционални инвеститори. Огроман финансијски потенцијал којим располажу чини их врло пожељним учесницима на финансијским тржиштима. Аутор ових редова је у овом чланку посветио пажњу једној посебној врсти инвестиционих фондова – приватним инвестиционим фондовима. Ови фондови се по много чему разликују од јавних инвестиционих фондова, a пре свега, у погледу начина прикупљања капитала. У раду ћемо се упознати са врстама приватних инвестиционих фондова, али и врстама њихових улагања. За ову врсту инвестиционих фондова не важе ограничења улагања имовине, што указује на ризичност њихових инвестиција, али и висок профит који могу да остваре од таквих улагања.

приватни инвестициони фондови, инвестициони фондови предузетничког капитала, инвестициони фондови који обезбеђују финансирање на кредит, фондови мешовитог финансирања, инвестициони фондови специјалних намена, финансијско тржиште.

• Владетић, С., Фидуција у римском праву и савремени фидуцијарни послови, Београд, докторска дисертација, 2010.
  • Владетић, С., Основи траста англосаксонског права, Зборник радова Правног факултета у Нишу, бр. 58/2011.
  • Davis, S., Haltiwanger, J., Jarmin, R., Lerner, J., Miranda, J., Private equity and employment, Working Paper, Cambridge, 2011.
  • De Haan, J., Oosterloo, S., Schoenmaker, D., European financial markets and institutions, Cambridge, 2009.
  • Jääskeläinen, M., Maula, M., Murray, G., Profit Distribution and Compensation Structures in Publicly and Privately Funded Hybrid Venture Capital Funds, Research Policy, Vol 36, Issue 7, 2007.
  • Јовановић, Н., Берзанско право, Београд, 2009.
  • Kaplan, S., Strömberg, P., Leveraged Buyouts and Private Equity, Journal of Economic Perspectives, Vol 23, Number 1/2009.
  • Карајовић, Е., Диоклецијанов едикт о ценама, Крагујевац, 1997.
  • Caselli, S., Garcia-Apendini, E., Ippolito, F., Explaning returns in Private Equity Investments, доступно на: https://www.researchgate.net/publication/228206151_Explaining_Returns_in_ Private_Equity_Investments, 8. 4. 2019.
  • Лабудовић Станковић, Ј., Основна обележја и врсте инвестиционих фондова, Зборник радова: Усклађивање правног система Србије са стандардима Европске уније, књ. 6, Крагујевац, 2018.
  • Metrick, A., Jasuda, A., The Economics of Private Investment Funds, The Review of Financial Studies, Vol 23, No 6/2010.
  • Стефановић, Н., Приватни инвестициони фондови – врсте, организација и пословање на брзорастућим тржиштима, Београд, 2009.