IX Regionalna konferencija Industrijska energetika i zaštita životne sredine u zemljama Jugoistočne Evrope (str. 51-59)
АУТОР(И) / AUTHOR(S): Војислав Вулетић
Download Full Pdf
DOI: 10.46793/IEEP24.051V
САЖЕТАК / ABSTRACT:
Нагли пораст потрошње природног гаса у свету и све веће откривене резерве намећу проблем допреме природног гаса до потрошача. Најједноставнији начин је гасоводима, јер се на тај начин директно повезују произвођачи и потрошачи. Међутим, са све већом применом природног гаса, све је више добијао на значају и проблем довођења гаса до оних потрошача који се не налазе у близини гасних поља или којима га није било могуће гасоводима допремити. Примена течног природног гаса за ове потрошаче претставља могућност решења ових проблема.
Диверзија на гасоводима Северни ток условила је већи пораст потреба за гасом у Европи. Та ситуација наметнула велико интересовање за течни природни гас, поребу за њим, што је изазвало нагли пораст његове тржишне цене.
Поступци за превођења природнг гаса у течно стање захтевају посебне услове његове припреме, како се не би пореметио процес.
Производња течног природног гаса ограничена је бројем изграђених постројења за превођење природног гаса у течно стање, превозних средстава за његов транспорт као и постројења за регасификацију.
Србија, као мали потрошач природног гаса, досада није имала интереса и могућности за
коришћење течног природног гаса.
КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:
ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:
[1] В. Вулетић: Карактеристике и примена природног гаса. Чигоја штампа, 2011
[2] 2023 IGU World Report, 2023. IGU
[3] 2022 IGU World Report, 2022. IGU