РЕГЕНЕРАЦИЈА ПРИОБАЉА БЕГЕЈСКОГ КАНАЛА У ТЕМИШВАРУ У ФУНКЦИЈИ ЕКОЛОШКЕ РЕВИТАЛИЗАЦИЈЕ

„УРБАНИЗАМ И ОДРЖИВИ РАЗВОЈ” (2024),  [81-88]

AUTHOR(S) / АУТОР(И): Теодора Живковић, Александра Ђукић

E-MAIL: doraarezina9@gmail.com

DOI: 10.46793/Urbanizam24.081Z

ABSTRACT / САЖЕТАК:

Урбана приобаља су често оптерећена напуштеним индустријским комплексима, који су изгубили своју функцију у променама економске структуре током деиндустријализације. Регенерација ових простора нуди прилику за поновну употребу у циљу подстицања градског развоја. У светлу климатских промена и потребе за одрживим урбаним развојем, приобална подручја постају кључна за обнову и развој с еколошким усмерењем. Предмет истраживања је приобаље Бегејског канала са напуштеним индустријским комплексима. Циљ истраживања је изучавање различитих пристиупа регенерације приобаља са посебним акцентом на поштовање културног и историјског контекста, као и еколошки приступ, чији ће се резултат огледати у успешној ревитализацији предметног подручја. Истраживање ће се фокусирати на моделе регенерације приобаља са узором на богату културу и историју Темишвара, у циљу стварања простора који поштује наслеђе прошлости, истовремено се адаптирајући потребама и стандардима модерног друштва. Очекивани резултат је формирање смерница за регенерацију и ревитализацију предметних простора у активне и еколошки одрживе целине.

KEYWORDS / КЉУЧНЕ РЕЧИ:

Темишвар, приобаље, еколошка ревитализација, регенерација, Бегејски канал

REFERENCES / ЛИТЕРАТУРА:

• Breen, A., Rigby, D. (1994). Waterfronts: cities reclaim their edge. McGraw-Hill.
  • Burden, A. (2011). Vision 2020. In Narrative in Urban Planning: A Practical Field Guide.Ameel, L., Gurr, J.M.,Buchenau, B (Eds.) . Verlag.
  • Carmona, M. (2019). Principles for public space design, planning to do better.  Urban Design International, Volume 24, pages 47–59, Springer.
  • Christaller, W. (1966). Central Places in Southern Germany. Prentice-Hall.
  • Ebeheuz, M., Tocan, G., Patitu, V. (2019). Impacts of Climate Change on the Begej Riverfront in Timisoara. Journal of Environmental Conservation, 12(3), 45-56.
  • Gehl, J. (2013). Cities for people. Island Press.
  • IPCC (2019). International Panel for Climate Change Report.
  • Jacobs, J. (1961). The Death and Life of Great American Cities. New York: Random House.
  • Mehdipour, A., Nia, H. (2013). The Role of Brownfield Development in Sustainable Urban Regeneration. Journal of Sustainable Development Studies, Vol 4, No 2.
  • Мinar, M.H., Hossain, M.B., Shamsuddin , M.D. (2013). Climate change and coastal zone of Bangladesh: vulnerability, resilience and adaptability. Middle-East Journal of Scientific Research 13 (1): 114-120.
  • Nikolić, M., & Vukmirović, M. (2020). Industrijsko nasleđe Duž Beogradskog priobalja u planskim dokumentima. Arhitektura i urbanizam. 2020;(51):str. 86-103
  • Olmsted, F.L. (2013). The Papers of Frederick Law Olmsted: The Early Boston Years, 1882–1890. John Hoppkins University Press.
  • Покрајински секретаријат за заштиту животне средине и одрживи развој. (2004). Студија изводљивости: Реконструкција и рехабилитација канала Бегеј.
  • Rahman, M. (Ed.). (2022). Handbook of Waterfront Cities and Urbanism. Routledge.
  • Sadler J. (2016). Stream Temperature Prediction in a Shifting Environment: Explaining the Influence of Deep Learning Architecture. Water Resources Research, 2023•Wiley Online Library.
  • Schrenk, M., Popovich, V., Zeile, P., Elsei, P., Beyer, C., Ryser, J., Reicher, C., Çelik, C. (2020). Proceedings REAL CORP 2020: SHAPING URBAN CHANGE Livable City Regions for the 21st Century
  • Smith S. (2019). Structural Variability in the Human Brain Reflects Fine-Grained Functional Architecture at the Population Level. Journal of Neuroscience, 2019•Soc Neuroscience.
  • Timisoara City Council. (2021). Climate Change Adaptation Plan for the Begej Riverfront. Retrieved from http://www.timisoara.ro/climate-change-adaptation-plan.
  • Turcescu, L., Stan, L. (2007). Religion and Politics in Post-Communist Romania. Oxford University Press.
  • World Bank. (2018). Climate Change and Water Quality in the Begej River. Washington, DC: World Bank.