ЗВЕЗДЕ : књижевна, језичка, уметничка и културна астропоетика 2024, (515-528)
AUTHOR(S) / АУТОР(И): Јована М. ЈОСИПОВИЋ
Download Full Pdf 
DOI: 10.46793/Zvezde24.515J
ABSTRACT / САЖЕТАК:
У раду се полази од издвајања кључних карактеристика Миљковићеве неосимболистичке поетике, која би се могла дефинисати као тежња ка сажимању супротстављених значења помоћу симбола, али и као разумевање да песма поседује сопствену онтологију независну од наше стварности. Такав приступ језичко-уметничком делу затим се користи у читању романа о Бранку Миљковићу, Звезда над празнином Дејана Стојиљковића. Унутар широке наративне мреже својствене жанру романа, препознају се два надређена симболичка језгра из којих се процесом супротним од сажимања, дакле инверзним у односу на поступак грађења Миљковићеве песме, гради и грана радња Стојиљковићевог романа. Реч је о два симбола семантички везана за звездану сферу: симболу петокраке и симболу сунца. Анализом радње романа, која се сагледава кроз укрштај једног и другог астросимбола, препознају се два основна, међусобно сукобљена наративна тока у Стојиљковићевом роману (ток окренут вањском напретку и ток усмерен ка вечно истом унутрашњем средишту). Интерпретација Звезде над празнином биће заснована на космичким, езотеријским и друштвено-психолошким значењима симбола петокраке и сунца, у мери у којој су та значења од важности за приповедни свет самог романа. Отуд ће се и такав вид читања, по аналогији са Миљковићевим неосимболизмом, означити као астросимболички приступ.
KEYWORDS / КЉУЧНЕ РЕЧИ:
Бранко Миљковић, Дејан Стојиљковић, астросимболика, сунце, петокрака
REFERENCES / ЛИТЕРАТУРА
- Јанг 2012: G. M. Young, The Russiaк Cosmists: the Esoteric Futurism of Nikolai Fedorov aкd His Followers, New York: Oxford University Press.
- Јовановић 1994: A. Jovanović, Poezija srpskog кeosimbolizma, Beograd: „Filip Višnjić”.
- Микић 2002: R. Mikić, Orfejev dvojкik, Beograd: Narodna knjiga/Alfa.
- Милошевић 2024: N. Milošević, Ja sam ta koja кisam: razgovori s Milicom Nikolić, Novi Sad: Akademska knjiga.
- Стајтс 1984: R. Stites, Fantasy and Revolution: Alexander Bogdanov and the Origins of Bolshevik Science Fiction, in: A. Bogdanov, Red Star: The First Bolhsevik Utopia, Bloomington and Indianapolis: Indiana University Press, 1–16.