ПРАВО ПРИВАТНОСТИ – НЕКА ПИТАЊА

Усклађивање правног система Србије са стандардима Европске уније (2024) (стр. 217-229)

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Ружица Кијевчанин

Download Full Pdf   

DOI: 10.46793/7623-143-0.217K

САЖЕТАК / ABSTRACT:

Право приватности је основно људско право које са осталим фундаменталним људским правима и слободама гарантује достојанствен и слободан живот човека. Уживање и заштита овог права јесте полазна тачка свих цивилизацијских борби човека за његов положај у друштвеној заједници. Савремено доба је донело знатно новина, бенефита, али и опасности за човека, а то посебно због развоја технолошко-комуникационих средстава и њихових свакодневних употреба. Права и слободе човека се често повређују путем (нових) медија, који су, са друге стране, основно средство за остваривање демократије и гарант уживања зајемчених људских права. Слобода изражавања на којој почивају медији неретко је у сукобу са правом приватности које је еволуирало и добило нове границе простирања. Управо те границе ће аутор покушати да сагледа кроз анализу најзначајнијих нормативних аката којима се ово право јемчи, а задржавајући се на одредбе Европске конвенције за заштиту људских права и основних слобода, као и установљене међународне стандарде Европског суда за људска права. Правилно разумевање садржине права приватности јесте прва мера заштите од угрожавања овог виталног права сваког човека.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

право приватности, слобода изражавања, демократија, медији, Европски суд за људска права

ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:

  • Bychawska-Siniarska, D., Zaštita prava na slobodu izražavanja po Evropskoj konvenciji o ljudskim pravima, Savet Evrope, 2019.
  • Solove, D., А Taxonomy of Privacy, University of Pennsylvania, Law Review, no. 3/2006.
  • Тубић, Б., Тороман, А., Ограничење члана 8 Европске конвенције за заштиту људских права и основних слобода за време ванредног стања, Зборник радова Правног факултета у Новом Саду, бр. 2/2023.
  • Водич за члан 10 Европске конвенције о људским правима- Слобода изражавања, Савет Европе, Европски суд за људска права, 2020.