Usklađivanje pravnog sistema Srbije sa standardima Evropske unije (2024) (str. 217-229)
AUTOR(I) / AUTHOR(S): Ružica Kijevčanin 
DOI: 10.46793/7623-143-0.217K
SAŽETAK / ABSTRACT:
Pravo privatnosti je osnovno ljudsko pravo koje sa ostalim fundamentalnim ljudskim pravima i slobodama garantuje dostojanstven i slobodan život čoveka. Uživanje i zaštita ovog prava jeste polazna tačka svih civilizacijskih borbi čoveka za njegov položaj u društvenoj zajednici. Savremeno doba je donelo znatno novina, benefita, ali i opasnosti za čoveka, a to posebno zbog razvoja tehnološko-komunikacionih sredstava i njihovih svakodnevnih upotreba. Prava i slobode čoveka se često povređuju putem (novih) medija, koji su, sa druge strane, osnovno sredstvo za ostvarivanje demokratije i garant uživanja zajemčenih ljudskih prava. Sloboda izražavanja na kojoj počivaju mediji neretko je u sukobu sa pravom privatnosti koje je evoluiralo i dobilo nove granice prostiranja. Upravo te granice će autor pokušati da sagleda kroz analizu najznačajnijih normativnih akata kojima se ovo pravo jemči, a zadržavajući se na odredbe Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda, kao i ustanovljene međunarodne standarde Evropskog suda za ljudska prava. Pravilno razumevanje sadržine prava privatnosti jeste prva mera zaštite od ugrožavanja ovog vitalnog prava svakog čoveka.
KLJUČNE REČI / KEYWORDS:
pravo privatnosti, sloboda izražavanja, demokratija, mediji, Evropski sud za ljudska prava
LITERATURA / REFERENCES:
- Bychawska-Siniarska, D., Zaštita prava na slobodu izražavanja po Evropskoj konvenciji o ljudskim pravima, Savet Evrope, 2019.
- Solove, D., A Taxonomy of Privacy, University of Pennsylvania, Law Review, no. 3/2006.
- Tubić, B., Toroman, A., Ograničenje člana 8 Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda za vreme vanrednog stanja, Zbornik radova Pravnog fakulteta u Novom Sadu, br. 2/2023.
- Vodič za član 10 Evropske konvencije o ljudskim pravima- Sloboda izražavanja, Savet Evrope, Evropski sud za ljudska prava, 2020.