UTISAK OSIGURAVAČA O EFIKASNOSTI SMERNICA EVROPSKE AGENCIJE ZA NADZOR OSIGURANJA I PENZIJSKIH FONDOVA O SISTEMIMA UPRAVLJANJA INFORMACIONO-KOMUNIKACIONIM TEHNOLOGIJAMA

MODERNE TEHNOLOGIJE, NOVI I TRADICIONALNI RIZICI U OSIGURANJU (Šabac: 20; 2021) (str. 182-199)

AUTOR(I): Sajmon GRIMA

E-ADRESA: simon.grima@um.edu.mt.

DOI: 10.46793/XXSav21.182G

Evropska agencija za nadzor osiguranja i penzijskih fondova izdala je 13. marta 2020. godine konsultativni dokument, predlažući smernice o bezbednosti i upravljanju informacionim i komunikacionim tehnologijama (IKT), koje će se primenjivati od 1. jula 2021. godine. U ovom radu želimo da utvrdimo utisak o efikasnosti (tj. efikasnost, relevantnost, usklađenost i korist) predloženih smernica, sprovođenjem ankete i diskusija sa odabranim korisnicima (praktičari / kontrolori / regulatori u oblasti osiguranja) i opisivanje nji- hovih različitih briga i preporuka. Ove smernice su prilično besmislene i uopštene, zbog čega se njima ne postiže svrha zbog koje su donete. Pored toga, iako zahtevaju da se pod kontrolu stave identifikovani rizici, Smernice nisu dovoljno jasne u određivanju kako i kada prepuštaju organizacijama da to utvr- de. Merljivost rezultata je još jedno pitanje, koje veoma otežava usklađenost i sprovođenje Smernica u pogledu toga kada i kako postupati, čak i u smislu srazmernosti. Stoga, iako su smernice jasne u onome što žele postići, njihova efikasnost pristupa ostavlja mnogo nedorečenog zbog čega anketirane organi- zacije smatraju da one stvara više zabune nego dobra i da se može pokazati kao samo još jedan prostor za dupliranje napora i prelivanja prikupljenih podataka bez dodavanja stvarne vrednosti.

EIOPA, IKT, smernice, regulatori, efikasnost, sistemi upravljanja

AMICE. (2020). AMICE Response to EIOPA consultation on the proposal for guidelines on Information and Communication Technology security and governance, 05.01.2021, available at: https://www.amice-eu.org/publications/position_papers.aspx, 13.02.2020

Black, J. (2002). “Critical Reflections on Regulation” (2002), 27 Australian Journal of Legal Philosophy, pp. 1–35.

Bardach, E. (1977). The implementation game: what happens after a Bill becomes a Law. Cambridge, MA, USA: MIT Press.

Braun, V., Clarke, V. (2006). “Using thematic analysis in psychology”, Qualitative Research in Psychology, 3:2, pp. 77–101. DOI: 10.1191/1478088706qp063oa, available at: http://dx.doi. org/10.1191/1478088706qp063oa, 13.01.2021.

Insurance Europe. (2020a). Response to EIOPA consultation on the proposal for Guidelines on information and communication technology (ICT) security and governance – Position Paper, Brussels, 16 March 2020. Available at: https://www.insuranceeurope.eu/response-eiopa- consultation-proposal-guidelines-ict-security-and-governance, 13.01.2021.

Insurance Europe. (2020b). EIOPA ICT security and governance guidelines should be principle-based, aligned with wider EU financial services initiatives, 16 March 2020. Available at: https://www. insuranceeurope.eu/eiopa-ict-security-and-governance-guidelines-should-be-principle-based- aligned-wider-eu-financial, 13.01.2021.

Mousmouti. M. (2014a). “Effectiveness as an Aid to Legislative Drafting” (2014) 2 The Loophole 17. Mousmouti. M. (2014b). “The ‘effectiveness test’ as a tool for law reform”. IALS Student Law Review,

2(1), Special Issue: Law Reform and Child Protection, pp. 4–8.

Grima, S., (2020). “Proportionality in the application of Insurance Solvency Requirements: The case of Small EU jurisdiction”, Jovanovic, S., Pierpaolo, M. (eds) in: Modern Aspects of The Legal and Regulatory Insurance Concept (pp. 222–233). Belgrade: Association for Insurance law of Serbia.

Xanthaki, H. (2008). “On Transferability of Legislative Solutions: The Functionality Test” in Constantin Stefanou and Helen Xanthaki (eds): Drafting Legislation. A Modern Approach. Aldershot, England; Burlington, Vermont, USA: Ashgate Publishing, Ltd.