ZNAČAJ VELIKE KOLIČINE PODATAKA I VEŠTAČKE INTELIGENCIJE ZA EFIKASNE PLANOVE OSIGURANJA U OBLASTI ZDRAVSTVENE ZAŠTITE

MODERNE TEHNOLOGIJE, NOVI I TRADICIONALNI RIZICI U OSIGURANJU (Šabac: 20; 2021) (str. 64-70)

AUTOR(I): Mihajlo RABRENOVIĆ, Usman IKBAL

E-ADRESA: mihajlo.rabrenovic.011@gmail.com. usmaniqbal@tmu.edu.tw

DOI: 10.46793/XXSav21.064R

Big data je kompleksan pojam koji označava skup podataka u različitim formatima. Uočava se veliki broj izazova u vezi sa ovim pojmom, uključujući kako pohranjivati, pretraživati, analizirati i deliti ove podatke.

U ovom radu, koautori se bave vezom između Big data i veštačke inteligencije i efektivnih planova osiguranja u oblasti zdravstvene zaštite. U analizi je uzeto u obzir da je osiguranje kao poslovna aktivnost kritički povezano sa upravljanjem rizikom. U radu je testirana hipoteza: kvalitet razumevanja rizika u osiguranju u oblasti zdravstva je direktno povezan sa kvalitetom informacija. Tematika zahteva multidisciplinarni pristup, koji uključuje znanja iz informatike, pravnih i organizacionih nauka, kao i iz osiguranja u oblasti zdravstvene zaštite.

big data, veštačka inteligencija, osiguranje, zdravstvena zaštita

WHO. (2017). Global strategy and action plan on ageing and health. Geneva: World Health Organization. WHO. (2015). World report on ageing and health. Geneva: World Health Organization.

The Well 2014. (Jan 23, 2020). Healthy Ageing Review Paper 2018 Part B. Äîńňóďíî íŕ: https:// thewellresource.org.au/topics/healthy-ageing/learn/healthy-ageing-review-paper-2018-part-b, 25. 2. 2021.

Iqbal, U. Rabrenovic, M. Yu-Chuan, L. (2019). “Health care quality challenges in low- and middle- income countries”, International Journal for Quality in Health Care Oxford University Press, 31(3), Editorial, 165.

Jovanović, S. Uzelac, O. (2020). „Tradicionalne pravne ustanove i pravo osiguranja”, Evropska revija za pravo osiguranja, 19(1), 8–15.

Krstić, B., Krstić, M. (2015). „Modeli racionalnog odlučivanja u savremenoj ekonomskoj teo- riji”, Megatrend Review, 12(3), 67–86.

Pavlović, N., Krstić, J. (2016). Preduzetništvo i menadžment. Vrnjačka Banja, Srbija: Fakul- tet za hotelijerstvo i turizam.

Rabrenovic, M. Cukanovic – Karavidic, M. Stosic, I. (2018). “Association of strategic management with vaccination in the terms of globalization”, International Journal for Quality in Health Care – Oxford University Press, 30(3), 234–239.

Zakon o osiguranju, Službeni glasnik RS, br. 139/2014.

Zakon o zdravstvenom osiguranju, Službeni glasnik RS, br. 25/2019. Zakon o zdravstvenoj zaštiti, Službeni glasnik RS, br. 25/2019.