XX Мајско саветовање (2024), Том 2 (стр. 743-755)

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Ксенија Мрђеновић

DOI: 10.46793/XXMajsko2.743M

САЖЕТАК / ABSTRACT:

У римској правној традицији настаје и развија се заступање као важан институт који олакшава и убрзава правне односе међу појединцима. Заступање у периоду римског права није било само правни инструмент, већ и одраз друштвених норми и вредности тог времена. Индиректно заступање које су Римљани развили подразумевало је да заступник закључује посао у своје име, али за туђ рачун, тако да је све ефекте обављеног посла био дужан да пренесе на заступаног. У раду се указује на развој заступања и начине заступања који су се развијали како су се мењале потребе и прилике у држави, истичући његову важност у свакодневном животу Римљана, али и његов утицај на заступање које ми данас познајемо у савременом праву.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

заступање, fiducia cum amico, actiones adiecticiae qualitatis, adstipulatio, mandatum

ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:

• Благојевић, Б., Грађански поступак у римском праву, Београд, 1960.
  • Vladetić, S., Some remarks on a very first form of protection of fiducia, in: Law in the process of globalisation, Kragujevac, 2018.
  • Владетић, С., Фидуција у римском праву и савремени фидуцијарни послови, Београд, 2010.
  • Gai, Institutionum commentari, у преводу Станојевић, О., Гајеве Институције, Београд, 1982.
  • Даниловић, Ј., Actio de in rem verso од римског права до аустријског грађанског законика, Анали Правног факултета у Београду, бр. 2/1968.
  • Eisner, B., Horvat, M., Римско право, Загреб, 1948.
  • Игњатовић, М., Одговорност за штету причињену туђим радњама у римском праву, Зборник радова Правног факултета у Нишу, вол. 57, бр. 79/2018.
  • Kaser, M., Das Römische Privatrecht, Erster Abschnitt – Das altrömische, das Vorklassiche und Klassische Recht, Minhen,1971.
  • Kehoe, P, D., Agency, Roman Law and Roman Social Values, Ancient Law, Ancient Society, 2017.
  • Kehoe, P, D., Mandate and Management of Business in the Roman Empire, Roman Law and Economics; vol. I Chapter 11, 2020.
  • Милошевић, М., Римско право, Београд, 2009.
  • Митић, С., Contractus consensuales у Римском праву и праву Краљевине СХС -упоредноисторијски аспект и рефлексије у савременом праву, Ниш, 2023.
  • Ромац, А, Извори римског права, Загреб, 1973.
  • von Savigny, F., C.,. Freie Handlungen. – Erweiterung durch Stellvertreter, System des heutigen Römischen Rechts, Bd. III, Berlin, 1840.
  • Станковић, E., Владетић, С., Римско право, Крагујевац, 2020.
  • Станојевић, О., Римско право, Београд, 2001.
  • Watson, A., The Digest of Justinian, Philadephia, 1998.
  • Zimmermann, R., The Law of Obligations: Roman Foundations of the Civilian Tradition, Clarendon Press Oxford, 1996.