XX Мајско саветовање (2024), Том 2 (стр. 171-186)
АУТОР(И) / AUTHOR(S): Драган Батавељић
DOI: 10.46793/XXMajsko2.171B
САЖЕТАК / ABSTRACT:
Аутор у раду указује на чињеницу да у Републици Србији постоји велики број ратних војних инвалида, што је последица ратних сукоба који су се водили на просторима на којима сада живимо. Због тога је потребна организована државна брига о борцима који су, као учесници бројних одбрамбених ратова, остали трајни инвалиди, са мањим или већим степеном неспособности. Отуда, у Србији постоји инвалидски фонд за изнемогле и осакаћене војнике пуних 160 година, о чему је донет и закон за време владавине кнеза Михаила Обреновића, тзв. „Фонд за војне инвалиде“. Нажалост, и после стицања независности на Берлинском конгресу 1878. године, територија Републике Србије је била поприште бројних ратова, како у XIX, тако и у XX веку. Српски народ је у прошлом веку (XX век), почев од Балканских ратова, преко Првог и Другог светског рата, ратова на просторима бивших југословенских држава, па све до НАТО бомбардовања 1999. године, доживео биолошку катастрофу. Последице су немерљиве – неколико милиона погинулих и исто толико или још више рањених. Зато је држава Србија преузимала обавезу да брине о породицама палих бораца и статусу војних инвалида, пружањем великог броја услуга, чији се корпус, из једног периода у други, увек увећавао. Такође, постоји и велики број мирнодопских војних инвалида о којима држава преко својих органа мора да води рачуна. Отуда су борачко-инвалидска заштита и пружање услуга из ове области развијани и усаглашавани са реалним стањем инвалида, њиховим потребама и економским могућностима Републике Србије. У томе кључну улогу имају удружења ратних и мирнодопских војних инвалида свих нивоа.
КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:
услуге, удружења, ратни инвалиди, мирнодопски инвалиди, Република Србија, породична инвалиднина, закон
ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:
- Закон о основним правима бораца, војних инвалида и породица палих бораца из 1998.године, Сл. лист СРЈ, бр. 24/1998, 29/1998 (исправка), 25/2000 (СУС), Сл. гласник РС, бр. 101/2005 (др. закон), 111/2009 (др. закон), 50/2018.
- Закон о правима бораца, војних инвалида, цивилних инвалида рата и чланова њихових породица, Сл. гласник РС, бр. 18/2020.
- Закон о привременој помоћи инвалида и породица погинулих, помрлих и несталих војника, као и неких грађанских ратних жртава, Сл. новине Краљевине СХС, бр. 294/21.
- Зборник правних прописа Кнежевине Србије, књ. XVI.
- Зборник правних прописа Кнежевине Србије, књ. XXXI.
- Маловић, Г., Војна надлежност над ратним војним инвалидима у Југославији, Војно-историјски гласник, бр. 1/2011, 1945-1948.
- Марковић Савић, О., Вукотић М., Друштвени и симболички положај бораца Народноослободилачког рата након ослобођења у Федеративној Народној Републици Југославији, Зборник радова Филозофског факултета у Приштини, бр. 4/2021.
- Мрвић-Петровић, Н., Вукасовић, П., Ковачевић, Љ., Развој правне заштите војних инвалида у Србији од 1863. године до данас, Зборник радова: Правна заштита војних инвалида и породица погинулих ратника са збирком прописа, књ. I, Београд, 2003.
- Мрвић-Петровић, Н., Заштита права војних инвалида и чланова породица погинулих ратника у Србији пред почетак и по окончању Првог светског рата, Зборник радова Сто година од почетка Првог светског рата: историјске и правне студије, Београд, 2014.
- Удружење РМВИ Србије, Војни инвалид, 128/2020.