ИЗАЗОВИ УСЛУЖНОГ ПРАВА И ВИРТУЕЛНЕ ВАЛУТЕ У РЕПУБЛИЦИ СРБИЈИ

XX Мајско саветовање (2024), Том 1 (стр. 157-176)

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Ана Тимчић

DOI: 10.46793/XXMajsko1.157T

САЖЕТАК / ABSTRACT:

Процес потврђивања и афирмације услужног права као самосталне гране права и научне дисциплине у академској и емпиријској заједници укључује и процес еволуције правних правила којa се односе на услуге у дигиталној сфери. Тако, поменути еволутивни процес подразумева моменат спознаје потребе за регулацијом иновације, идентификацију питања, анализу уочених проблема и формулацију потенцијалних решења од стране научне и стручне јавности, конкуренцију познатих и могућих регулаторних концепата, опредељење за предложени регулаторни концепт, усвајање правних прописа и проверу адекватности и ефикасности истих у пракси. Управо кроз описане развојне фазе „прошло“ је домаће услужно право и законодавац у регулисању услуга повезаних са дигиталном имовином. Сагласно наведеном, аутор у раду анализира околности које су условиле доношење Закона о дигиталној имовини из 2020. године и конкретне одредбе којима су нормиране услуге повезане са виртуелним валутама у Републици Србији. При томе, а након краткотрајне примене овог системског закона, посебно је указано на изазове којима је регулатор одговорио, али и на поједина отворена питања.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

услугa, услужно право, дигитална имовина, виртуелна валута

ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:

• Јанковец, И., Правни појам новца, Право и привреда, бр. 11-12/1997.
  • Јованић, Т., Актуелни приступи регулаторном оквиру виртуелних валута: у сусрет закону о виртуелној имовини, Зборник радова: Усклађивање пословног права Србије са правом Европске уније, Београд, 2020.
  • Јованић, Т., Криптовалуте као нови изазов заштите потрошача, Зборник радова: Заштита колективних интереса потрошача, Београд, 2020.
  • Махир, Х., Правни оквир криптовалута у САД, ЕУ и БИХ, Анали правног факултета у Зеници, бр. 30/2022.
  • Михаиловић, Ј., Терзић Даниловић, И., Пружаоци услуга повезаних с виртуелним валутама : поједини и статусноправни аспекти, Право и привреда, бр. 1/ 2022.
  • Михајловић, Б., Дигитална имовина у правном систему Србије: основне
    карактеристике, Зборник радова: Усклађивање правног система Србије са стандардима Европске уније, књ. 9, Крагујевац, 2021.
  • Петровић, Д. З., Дамњановић, Г. М., Историјски развој новца – од трампе до токена, Зборник радова Филозофског факултета = Recueil de travaux de la Faculté de philosophie = Buletin i punimeve të Fakultetit filozofik, Косовска Митровица, 2023.
  • Радивојевић, А., Вируелне валуте, развој и регулација, Економске идеје и пракса, бр. 29/2018.
  • Раичевић, В., Матијашевић, Ј., Игњатијевић, С., Економски ефекти и правни аспекти електронског новца и електронског плаћања, EMC Review: časopis za ekonomiju i tržišne komunikacije = economy and Market Communication Review, бр. 2/2012.
  • Стојић, А, Криптовалуте и њихова примена, Зборник радова Факултета техничких наука у Новм Саду, бр. 10/2022.
  • Тимчић, А, Задружна ревизија као услуга и правна сигурност у Републици Србији, Зборник радова: Слобода пружања услуга и правна сигурност, Крагујевац, 2019.
  • Cunjak Mataković, I., Mataković, H., Kriptovalute – sofisticirani kodovi manipulacije, International Journal of Digital Technology & Economy, Vol. 3, No. 1/2018.