ODNOS IZMEĐU NEPOŠTENE TRŽIŠNE UTAKMICE I NEPOŠTENE POSLOVNE PRAKSE

AUTOR(I): Borko Mihajlović

Download FullPdf

DOI: 10.46793/XXIv-9.323M

Na pitanje odnosa između nepoštene tržišne utakmice i nepoštene poslovne prakse pravna teorija do sada nije dala odgovor. Predmet ovog rada je utvrđivanje odnosa između dva navedena instituta, kroz analizu njihovih elemenata, pojavnih oblika, primene itd. Autor u radu, najpre, analizira pojam i poreklo nepoštene tržišne utakmice i nepoštene poslovne prakse, nastojeći da utvrdi mesto i značaj ovih instituta u savremenom pravnom sistemu. Potom se bavi konkretnim pojavnim oblicima instituta, koji su predmet rada. Na kraju, autor govori o mehanizimima primene nepoštene tržišne i nepoštene poslovne prakse, sa posebnim osvrtom na slučajeve u kojima se jednom istom radnjom ili postupkom trgovca povređuju pravila oba instituta.

nepoštena tržišna utakmica, nepoštena poslovna praksa, trgovac, potrošač, zaštita interesa trgovaca i potrošača.