OBAVEZA OSIGURAVAČA NA INFORMISANJE KORISNIKA USLUGE OSIGURANJA TOKOM TRAJANJA UGOVORA

Načelna razmatranja o uslugama (2018) str. 101-111

AUTOR(I): Danijela Glušac

Download FullPdf

DOI: 10.46793/XXIv-9.101G

Ugovor o osiguranju pripada ugovorima kojima se pridaje sve veći značaj, kao jednom od najbitnijih ugovora pravnog prometa. Zakonom o osiguranju Republike Srbije ustanovljena su pravila o obavezi osiguravača na informisanje ugovarača osiguranja tokom trajanja ugovora. Kako osiguranje predstavlja jednu od najsloženijih oblasti, da bi postigao cilj uvođenja u Zakon ove odredbe neophodno je taksativno navesti okolnosti o kojima je osiguravač osiguranja dužan da informiše  ugovarača osiguranja. U skladu sa aktuelnim tendencijama u pravu Evropske unije, pored analize, pravnog okvira informisanja, potom pojedinih pitanja vezanih za problematiku informisanja ugovarača osiguranja, posvećena je pažnja pitanjima sadržine obaveštenja za vreme važenja ugovora o osiguranju. Stoga se u radu, najpre, daje kratak prikaz pravnog okvira ugovorne dužnosti informisanja. Zatim se, u kontekstu ugovora o osiguranja, analizira ugovorno informisanje u nacionalnom pravu. Autor ima za cilj da predstavi izvore prava u vezi sa informisanjem ugovarača osiguranja u potrošačkim ugovorima, ugovorima o osiguranju. Polazi se od normativnog kompleksa sa specifičnostima i karakteristikama ove teme.

dužnost informisanja, ugovor o osiguranju, ugovorno informisanje, osiguravač, potrošač.